Grafiker Tasarım ile Para Kazanmak

Grafik tasarım yaparak para kazanmaya dair gelen soruları cevaplıyoruz.

SORU:

S.a hocam,Photoshop cs6 ve corel drawda tecrübem ve bilgim var sitelere Forum rütbeleri,Banner vb.. tasarımlar yapıp hiç değilse küçük miktarlarda para kazanmak istiyorum 3 sorum var:
1-)Kişisel Çalışmalar(Sanırım freelance deniyor) da karşıdaki kişinin parayı yatırması nasıl garantilenir?
2-)Şuanki Banner,Logo ve Forum Rütbelerinin genel fiyatı nedir ?
3-)Müşteriyi nasıl bulabiliriz?
Not:Sadece grafik bilgim var yani kod bilgim yoktur.
Şimdiden Teşekkürler 🙂

CEVAP:

Daha önce bir kaç konuda bu tarz sorulara inceden değinmiştik. Fakat bunlar konularda bir kaç cümle ile değindiğimiz noktalardı. Şimdi biraz daha net bir şekilde değinelim.

Freelance Grafik TasarımFreelance grafik tasarım işinin, freelance yada yazılıma nazaran avantajları da var, dezavantajları da var.

Kısaca Avantajları; Yaptığınız iş web tasarım ve yazılımda olduğu gibi haftalarca, aylarca sürmez. Tabi grafik tasarımın ne kadar ayrıntılı olduğu ile ilgilidir bu mesele ama standart bir banner yapacak iseniz bu ortalama bir kaç saat sürer.

ve web tasarımda haftalarca kod yazarsınız, kodu kimse görmez, bilmez. Dolayısıyla yaptığınız işin zorluğu konusunda fikir sahibi olunmaz ve bu nedenle anlaşmazlıklar çıkar. Fakat grafik tasarımda iş görseldir ve kişinin beğenisini kazanmak daha kolaydır. Tabi kılçık müşteriler her daim çıkacak ve her daim sorun çıkaracaktır, orası ayrı.

Yaptığınız işler daha fazla göze hitap ettiği için kişilerin daha fazla dikkatini çeker. Bu sayede bir isim yapma, belli kitlelere ulaşma imkanına daha fazla sahipsinizdir. Bir yazılım yapınca kimse sosyal platformlarda “ne güzel bir yazılım” diye paylaşmaz ama güzel bir grafik tasarımı bir çok kişi beğenerek paylaşır.

Kısaca Dezavantajları; Bir sürü logo, banner yapma programları vardır. Bir çocuk bile bir süre bu programlardan biriyle uğraştığında standart bir logo, banner yapabilir. Dolayısıyla bu da sizin işinizin piyasa değerini düşürür. Bu nedenle her daim standardın üzerinde işler çıkarabiliyor olmanız gereklidir.

Yapılan işi bir kere teslim ettikten sonra müşteriden para almanız tamamen müşterinin dürüstlüğüne bağlıdır. Web tasarım yada yazılımda yapılan işi teslim ettikten sonra siteyi yada yazılımı kullanıma kapatma imkanı vardır fakat grafik tasarımda bu imkan yoktur. O nedenle çok dikkatli olmak gereklidir.

Web tasarım yada yazılım işleriyle ortak sorun olarak, yaptığınız işin fiyatı konusunda müşteri her daim sorun çıkarma potansiyeline sahiptir.

Freelance İş Para Alımı

Yukarıda da belirttiğim gibi bu mesele grafik tasarım işinde çok daha sıkıntılıdır. Bu nedenle çok dikkatli olmak gereklidir. Fakat dikkat edeceğiniz bazı noktalar neticesinde para alma işini minimum sıkıntıyla atlatabilir yada en az zararla kurtulabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır;

*Öncelikli olarak unutulmaması gereken nokta siz yapan birisiniz. Her ne kadar dürüst, namuslu, sözünün eri biri olsanız bile, karşınızdaki kişi bundan kesinlikle emin olamaz. Bu yüzden kesinlikle “önce para sonra iş” kafasında hareket edemezsiniz ve bu kafada hareket ederseniz çok müşteri kaçırırsınız. Aynı şekilde sizde müşterinin, siz işi yaptıktan sonra anlaştığınız para konusunda sıkıntılar çıkarmayacağından emin olamazsınız. İş dünyasında sözler asla senet değildir ve karşınızdaki kişi ne kadar güvenilir bir izlenim verirse versin asla tam anlamıyla güvenmeyin. Aynı şekilde sizde karşınızdaki kişinin size körü körüne güvenmesini beklemeyin ve bunun için çabalamayın. Tabi karşınızdaki insana kesinlikle güvenmediğinizi de göstermeyin. Sadece etik kurallarınız olduğunu ve hiç bir koşulda bu kuralların dışına çıkamayacağınızı belirtin.

Freelance İş Para Alımı*Para alımında sorunlar yaşanmaması için her şeyi önceden kesin ve net bir dille konuşun. “Aman bunu söylemeyeyim sonra müşteri kaçmasın” şeklinde düşünmeyin. Daha sonra bu düşünce size çeşitli sıkıntılar yaratır.

*Müşterinin siz işe başladıktan sonra kayda değer bir neden olmadan vazgeçmesi, cayması gibi durumlarda zararlı çıkmamak için kapora almaya çalışın.İlk olarak anlaşılan ücretin 3’te 1’ini kapora olarak isteyin. Müşteri ısrarla kapora vermeden işe başlamanızı isterse o zaman reddedemeyeceği çok cüzi bir miktar kapora isteyin, örneğin 20 TL. Bunun freelance iş yapmak konusunda önemini müşteriye açıklayın.

*İşi bitirdiniz, sıra para teslim almaya geldi. Kesinlikle parayı almadan grafik tasarımı müşteriye teslim etmeyin, göndermeyin. Mümkünse müşteriyle bir yerde buluşun, laptop yada tabletten grafik tasarımı gösterin. Müşteri onayladıktan sonra parayı teslim alın, ondan sonra grafik tasarımı gönderin.

Eğer buluşma imkanı yoksa grafik tasarımın üzerine yarı şeffaf bir şekilde kendi logonuzu koyun. Hem grafik tasarımın nasıl olduğuna dair fikir sahibi olunsun hemde üzerinden yarı şeffaf logunuzun olması nedeniyle müşteri onu kullanamasın. Müşteri parayı gönderdikten sonra şeffaf logosuz, temiz grafik tasarımı müşteriye gönderin.

Grafik tasarım fiyatları, web tasarım ve yazılım fiyatları gibi belli bir ücrete tabi değil. Hele ki piyasada bir iki grafik tasarım programı kurcalayan kişilerin, bir iki kod bilip “ben web tasarımcıyım, ben yazılımcıyım” demesi gibi, “ben grafikerim” demesi durumu var. Bir işi öğrenmek için az çaba harcayanların, dolayısıyla işi tam anlamıyla bilmeyenlerin çektikleri fiyatta düşük oluyor ve müşteri genelde paraya bakıyor.

Lakin bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlarım logo tasarımını 300-400 TL civarında yapıyorlar. Tabi işin içinde faturası ve müşteri beğenene kadar çalışma yapılması yada birden fazla seçenek sunulması da söz konusu. Bannerlar ile ilgili net bir bilgim yok fakat onlarda 50-100 TL civarıydı.

Freelance Müşterisi BulmaWilliam Shakespeare ‘in “Olmak yada olmamak; işte bütün mesele bu.” dediği gibi, bizde  için”Müşteri bulmak yada bulamamak; işte bütün mesele bu.” diyebiliriz. Aslında bu sözü sadece freelance işler için değil bütün iş dünyası için söyleyebiliriz.

Freelance müşterisi bulma konusunda yapabileceğiniz en iyi şey çevre edinmektir. Çünkü freelance işlerin en temel sorunu güvendir ve bu güven sorunu ancak bir müşterinin size bir tanıdık vasıtasıyla ulaşması durumunda hallolabilir.

Bu çevrede, ya zaten hali hazırda olan eş, dost, akraba çevresidir ve onların tanıdıklarından iş gelir yada kendisine iş yaptığınız ve sizden memnun olanların size yönlendirdiği kişilerdir. Bu noktada en iyisi kendisine iş yaptığınız kişilerdir. Çünkü size birilerini yönlendirme potansiyeli en fazla olan kişiler kendisine iş yaptığınız kişilerdir. Bu kişilerin size birilerini yönlendirebilmesi için çok güzel, temiz ve sorunsuz bir iş yapmış olmanız gereklidir. Kendisine çok iyi iş yapıp, karşılıklı memnuniyet sağladığınız kişilerin sayısı ne kadar fazla olursa, bir noktadan sonra o kadar fazla kişi size gelir. O yüzden kesinlikle kaliteyi ve memnuniyeti ön planda tutmalısınız.

Bir diğer unsur ise sosyal medyadır. İşiniz görsel olduğu için sosyal medyadan kişilere ulaşma imkanınız daha fazladır. Açarsınız bir facebook, instagram, twitter hesabı. Oradan yaptığınız işleri paylaşırsınız. Sosyal medyayı etkin kullanırsanız, sosyal medya vesilesi ile iş almanız kolaylaşır.

Bunların yanı sıra internet sitesi kurarsınız, işlerinizi orada yayınlarsınız. İnternet sitenizin Google ve diğer platformlarda reklamını yaparsınız.

Diğer bir freelance müşteri bulma imkanı ise forum siteleri ve freelance iş alma siteleridir. Forum siteleri biraz pazar yeri gibidir. Fiyat kıran çok kişi olur. O yüzden muhtemelen normalin altında fiyatlara iş yapmaya razı olursunuz. Freelance iş sitelerinde de durum az çok aynıdır fakat daha profesyonel bir süreç söz konusudur. İşin neticesinde siteye komisyon ödersiniz.

SONUÇ

Grafik tasarım işinin, web tasarım ve yazılım işi yapanlar ile sorunları neredeyse benzerdir. Hepsinde piyasayı düşüren kişiler, iki şey öğrenip kendisini o işin uzmanı ilan edenler, müşteri bulma sorunları ve daha bir çok sorun ortaktır. Fakat her zaman kaliteli iş çıkaran, memnuniyeti ön planda tutan, paradan önce işe önem veren kişiler mutlaka kazanır 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı