Görme Engelliler İçin Yazılımcı Olmak

Görme Engelliler İçin Yazılımcı Olmak

%90 görme engeli bulunan kardeşimizin yazılım alanında neler yapabileceğine dair sorusunu Görme Engelliler İçin Yazılımcı Olmak başlığı ile ele alıyoruz.

SORU:

Merhabalar, öncelikle biraz uzun yazacağım için şimdiden özür dilerim ben yirmi yaşında bir gencim. Bilişim yazılım ve donanım hayranlığım çocukluğumdan beri var fakat hayalimde kaldı şimdi ise yarım kalan şeyleri tamamlamak için bir yola koyulacağım. Şuanda Türkiye standartlarında gayet başarılı bir firmada çalışmaktayım ve vaktim fazlasıyla var ben bi görme engelliyim bu yüzden üniversiteye gidemedim daha doğrusu gittim rektörlükten tatlı ama sıkıntılı bir dille sen okuyamazsım cevabını aldım aslında bende bu konuda hem fikirin çünkü toplu bir ortamda bir şeyleri algılamam benim çok çok zor oluyor sorumun kısaca özeti ise yazılım çok geniş bir alan size şundan şukadar kazanırmıyım bu böyle olurmu demek yerine şunu soracağım   eğer ki ben hevesimle pes etmeden bu işe baş koysam ve gerekli veri bilgisine sahip olsam açıköğretimden başka bir lisans bölümü bitirmek kaydıyla iş bulabilirmiyim?

Tabi ki bu soru çok derin gözlerimin ne kadar gördüğünü düşünüyorsunuz şuan içinizden ben bir doktor yorumuyla yüzde doksan görme engelliyim yüzde 60da engelli raporum bulunmakta. Fakat algılarımı fazlasıyla geliştirdim dolardan baktığınız da anlamayacağınız kadar tecrübe sahibiyim gündelik hayatta tabi ki sıkıntılarım oluyor ama bu kendimden başkasına asla görünmüyor. Bilgisayar kullanımı hakkında kendi pratiğimi kendim yarattım ve gayet güzel şekilde bilgisayar kullanıcısıyım çekeceğim en büyük sıkıntı bazen belki yazıların küçük olmasıdır bunuda büyütme yoluyla aşabiliyorum elimden kayıp giden bir gençliğim ve hayalim var gözlerimin görmemesi Benin için bir engel değil hatta azim şuana kadar girdiğim şirketler de engelsiz engelli olarak adlandırıldım ve kendimi bir nevi böyle avutuyorum çünkü biliyorsunuz ki şirketlerin engelli personel çalıştırma zorunluluğu var ve iyi bir bilgi sahibi olursam raporumun belki işime yarayacağını düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz?

Son olarak bir şirkette çalışmanın halinde cahilliğime verin sorumu serbest olarak çalışmam her dilde mümkünmü? Yani ben şirketlere destek olarak iş alabilirmiyim böyle bir meslek varmı yada ek gelir. Hani örnek olarak a şirketi b projeside destek arıyor ve şu kişiye şunun kodlaması için şu kadar para veriyor gibi. Teşekkür ederim iyi günler. Ve bir ofisiniz yada sanal bir uygulama da görüşme adresiniz varsa eğer yüz yüze bilgi almayı çok isterim. Saygılarımla.

CEVAP:

Görme engelli kardeşlerimizin bilişim alanında çalışması ile alakalı olarak daha önce ya bir konuda ya da mail ile gelen soruya direkt olarak cevap verdiğimi hatırlıyorum. Benimde görme engelli bir öğrencim vardı. Monitöre çok yakından bakmak suretiyle diğer öğrencilerden çokta geri kalmadan dersleri takip edebiliyordu. Soru sadece yazılımcı olmak ile alakalı olsaydı, nispeten işimiz daha kolay olurdu. Zira tamamen görme yetisini kaybetmemiş herkes gerekli azmi gösterdikten sonra elbette yazılımcı olabilir. Fakat söz konusu bir şirket bünyesinde veya ek gelir olarak iş bulmaya gelince iş biraz karışabiliyor. Biz yinede cevap vermeye çalışalım.

Eğitim ve İş Olanakları

Eğitim ve İş OlanaklarıSoruda bahsettiğin rektörün düşüncesine kendinde katılmışsın, bunun için söyleyecek bir şey yok. Keşke görme ya da diğer engelli kardeşlerimizin bilişim alanına yönelik eğitim alabilecekleri, onlara özel, nitelikli üniversiteler ya da üniversite bölümleri olsa. Bu durumda bu alanda eğitim almak ya da diploma sahibi olmak için en ideal seçenek, seninde farkına vardığın üzere açıköğretim bölümlerinden başka seçenek kalmıyor. Açık öğretimden bir diploma alabilmen, bu alanda iş imkanı sunabilecek kişilere, en azından bu işi bildiğin ve yapabildiğine dair ispat sunar.

İş olanaklarına gelecek olursak; Ülkemizde 50 ve daha fazla işçiye sahip firmalar, çalışan sayısının %3 ‘ü kadar engelli çalıştırmak zorunda. Bu zorunlulukta %40 vücut fonksiyon kaybına sahip kişiler için geçerli. Dolayısıyla sen bu gruba giriyorsun. Fakat pek çok firma bu kontenjanı üretim veya temizlik alanında, asgari ücretle, vasıfsız kişilerin çalışabileceği alanlara engelli vatandaşlarımızı alarak doldurmaya çalışıyor. Zira söz konusu zorunluluk için “her bölümde en az 1 engelli çalıştırılmak zorunda” şeklinde bir ibare yok. KodcuHerif.Com ‘da, ülkemizdeki bilişim alanında yaşanan iş olanaksızlıklarını defalarca kez dile getirdik ve bu yönde gerek bize gelen sorular, gerekse sosyal medyada şahit olduğumuz paylaşımlar, söz konusu olanaksızlığı defalarca kez ispatladı. Şimdi burada “diploma alırsan, bilişim alanında kesin iş bulursun” gibi bir şey ne yazık ki söyleyemiyorum. Elbette bu “asla iş bulamazsın” anlamına da gelmiyor.

Ek İş Olanakları

Ek iş bulmak, bilişim alanına yönelik bir firmada düzenli iş bulmaktan çok daha fazla mümkün. Çünkü internet üzerinden bulunan işlerde, iş verecek olan kişiler, iş yapacak olan kişilerin görme, yürüme ya da benzeri diğer yetisine bakmaz. İş yapabilme yeteneğine bakar. Ne yazık ki aynı durum bir firma bünyesinde çalışmak için geçerli değil.

KodcuHerif.Com ‘da pek çok konuda belirttiğimiz üzere freelance olarak pek çok alanda iş bulma imkanı var. Bunların başında bir kurup, ona SEO, reklam ve sosyal medya çalışmaları yapmak geliyor. Bunun yanı sıra forumları, freelance iş alışverişi yapılan sitelerde freelance iş alma imkanı sunuyor. Yakın çevreninde etkisini küçümsememek lazım.

SONUÇ

Ben sadece herhangi bir engeli olmayan kişilerin değil, engelli kardeşlerimizin de gerekli çabayı göstermeleri durumunda başaramayacakları iş olmadığına inanıyorum. Yeter ki başarılmak istenilen şey tutarlı ve mantıklı olsun.

Görüşme mevzusuna gelecek olursak; Bu doğrultuda istek ve çabalarım var. Sadece şartların olgunlaşması gerekiyor. Şartlar olgunlaşınca inşallah seninle güzel bir sohbet yaparız kardeşim.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı