Google ‘ın Dünya Kadınlar Günü Nedir Doodle ‘ı

Google 'ın Dünya Kadınlar Günü Nedir Doodle 'ı

Google ‘ın kurulduğu yıldan itibaren her anlamlı güne yaptığı artık bir klasik haline geldi. Son olarak da 8 Mart vesilesi ile  adlı Doodle ‘ını yayınladı.

Söz konusu doodle aslında bir video. Videoda çeşitli ülkelerden küçük ve büyük bayanlara dair mesajlar yer alıyor. Gözlerimiz video boyunca Türkiye ‘ye ait bir kare ya da mesaj arasa da, bu hüsranla sonuçlanıyor. Zira söz konusu videoda Türkiye ‘ye ait bir kare ya da mesaj yok. Video sona erdikten sonra da otomatik olarak Google ‘da Dünya Kadınlar Günü Nedir araması yapılıyor ve sonuçlar listeleniyor.

Dünya Kadınlar Günü Nedir

Dünya Emekçi Kadınlar GünüDünya kadınlar günü ilk olarak 1921 yılında olarak kutlanmaya başlandı. Bunun başlıca nedeni ise Amerika ‘nın New York eyaletinde 1857 yılında, daha iyi çalışma koşulları nedeniyle 40.000 işçinin grev yapması oldu. Bu grevde polis işçilere saldırdı ve işçiler fabrikaya kilitlendi. Ardından çıkan yangında ise 129 kadın işçi can verdi ve cenazelerine 10.000 ‘den fazla kişi katıldı. Daha sonrasında çeşitli ülkelerde kadınlar ile ilgili anma günlerinde bu işçi kadınlar anılarak bir sembol haline geldiler.

İlk zamanlarda tam tarih belirlenmemişti fakat anmalar genel olarak bahar aylarının başına denk getiriliyordu. 1960 ‘lı yıllardan sonra Amerika ‘nında anmaya başlamasıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü tekrar gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 16 Aralık 1977 ‘de aldığı bir karar ile 8 Martı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti.

Google ‘ın Dünya Kadınlar Günü Nedir adlı Doodle ‘ına buradan ulaşabilirsiniz; http://www.google.com/doodles/international-womens-day-2016

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı