Facebook ‘ta Yeni Bir Trolleme Girişimi Daha

Gün geçmiyor ki Facebook ‘ta bir daha olmasın =) Bu trolleme girişimlerinin başarıya ulaşmasını sağlayan ise hiç şüphesiz her önüne geleni düşünmeden paylaşan kişiler. Elbette günümüzde öyle sıra dışı olaylara tanık oluyoruz ki, bu sıra dışı olaylardan birine maruz kalmamak adına, “denize düşen yılana sarılır” misali çözüm niteliğindeki bir şeye sarılıyoruz. 

Daha önce Facebook ‘ta ki Bu Yalana Alet Olmayın yazımızda da benzer bir trolleme girişimine değinmiş, ayrıntılı açıklamalar ile söz konusu yayılan paylaşımın saçmalığından bahsetmiştik. Yine benzer bir trolleme girişimi giderek yayılıyor. Söz konusu yayılan yazı ise bu;

trolleme girişimi

Burada yazanlar bir önceki trolleme girişimine nazaran daha mantıklı temellere dayanıyor. Çünkü daha önceki trolleme girişimi ya da girişimlerinde hep sallama isimler, yerler ve kaynaklar sunuluyordu. Fakat bu trolleme girişiminde “Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır” yazıyor ve bu doğru. İlgili genelgede burada: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/02/20160217-7.pdf

Mantık Hataları

Gerçekten yazıda belirtilen bir genelgenin olması nedeniyle “trolleme nerede?” diye düşünülebilir. Öncelikle bu tarz trollemelerin başarıya ulaşması için kişilerin kendisine hitap ve tehdit eden unsurlar barındırması lazım ki, herkes tarafından paylaşılsın. Dolayısıyla ilgili yazıda “Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur” yazması kişilerin bu yazıyı paylaşmasına neden oluyor.

Mantık hatalarının başında, ilgili genelgenin kamu çalışanlarına yönelik olması. Yani kamu çalışanlarının devletin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik hareket eden örgütlere herhangi bir destek vermesi durumunda gereğinin yapılacağından bahsediyor. Dolayısıyla sadece kamu çalışanları ile alakalı bir durum söz konusu. Fakat söz konusu yazı kamu çalışanı olsun olmasın herkes tarafından paylaşılıyor.

Diğer bir mesele ise klasik olarak yazıda yer alan “ben sorumlu değilim, facebook sorumlu” yazılması da kişileri olası bir cezadan kurtaracağını düşündürüyor. Fakat MİT ya da güvenlik güçlerinin takibi altına giren kişiler, takip ettikleri kişilerin asla facebook profillerine bakıp bu paylaşımı gördükten sonra “haaa, o sorumlu değilmiş, facebook sorumluymuş, tamam o zaman bu kişiyi takip etmeyi bırakalım” demez ya da hakkınızda bir soruşturma açılınca “sayın savcım, ben facebook profilimde sorumlunun ben değil facebook olduğunu belirtmiştim” diyemezsiniz.

Ayrıca yine MİT ya da güvenlik güçleri, sadece facebook ‘ta yapılan paylaşımlara göre kimseyi tutuklamaz. Önce sizin sicilinize bakar, ondan sonra söz konusu paylaşımın gerçekliğine bakar. Zaten size ait bir görsel herhangi bir suç unsuruna monte edilmiş mi edilmemiş mi bu uzman kişiler tarafından belirlenebilir.

Son olarak önceki trolleme ile alakalı yazımızda da belirttiğimiz üzere kafanıza göre hiç bir sorumluluğu facebook ‘a yükleyemezsiniz. Facebook ‘a üye olurken bir çok sorumluluğu kabul etmiş olursunuz. Dolayısıyla “ben yazmadım, kuzenim yazdı” gibi ergen sıyırma çabaları sizi kurtarmaz.

SONUÇ

Netice olarak yapılan söz konusu yayılan yazı size hiç bir fayda sağlamaz. Sağlayacağını düşünmeniz ve paylaşmanızda sadece kişilerin sizin hakkınızda böyle şeylere inanan saf kişi olduğunuzu düşünmesine neden olur.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı