Firmalar Hangi Bilişim Çalışmasını Ne Zaman Yaptırmalı?

Bu makalemizde çeşitli sıkıntılara neden olan, firmalar hangi bilişim çalışmasını ne zaman yaptırmalı meselesine göz fırlatıyoruz. Yani firmaların , seo, reklam ve sosyal medya çalışmalarını ne zaman yaptırması durumunda kendileri ve çalışmayı yapan kişi ya da firma sıkıntıya girmez buna bakacağız.

Genel olarak firmalar kurulduktan sonra ya da sezon başladıktan sonra web tasarım, seo, reklam ve sosyal medya çalışmalarını yaptırırlar. Fakat her bir çalışmanın uygulama ve geri dönüş süreleri farklıdır. Bu nedenle çalışmayı yaptıran firmalar, çalışmayı yaptırmaya başladıktan sonra kısa sürede geri dönüş alamadıkları için “ulan o kadar para verip çalışma yaptırıyoruz, neden para kazanamıyoruz?” şeklinde çalışma yapan kişi veya firmayı sıkıntıya sokarlar. Zamanında yapılmayan çalışma, özellikle sezon açıldıktan sonra para kazanmayı hedefleyen firmaların sıkıntıya girmesine neden olur. Söz konusu sıkıntı, sezonu bir mevsimlik olan ve bu mevsimde yüksek kazanç planlayan firmaların, para kazanamaması neticesinde batmasına dahi neden olabilir.

Bu noktaya kadar bilişim çalışmalarının zamanında yapılmasının önemine ziyadesiyle vurgu yaptığımıza göre artık hangi çalışmanın ne zaman yapılması gerektiğine göz fırlatabiliriz.

Web Tasarım ÇalışmasıEn önemli çalışmanın başında web tasarım çalışması gelmektedir. Zira sağlam bir olmadıktan sonra diğer çalışmalar ya yapılamaz ya da tam randıman alınamaz.

Bir firma kurulmadan ya da para kazanmaya başlayacağı sezon açılmadan 2-3 ay önce web tasarım çalışması yaptırmalıdır. Bunun başlıca nedeni, web tasarım çalışmalarında hem firmanın istediği gibi bir çalışmanın ortaya çıkmasının zaman alması hem de web tasarım çalışması yapan kişi ya da firmanın çalışmayı aksatma, istenilen düzenlemelerin yapılmasını geciktirme gibi ihtimalinin olmasıdır. Dolayısıyla standart bir , hazır şablon ile her ne kadar 2-3 günde yapılabilme potansiyeline sahip olsa dahi, veri alışverişleri, düzenlemeler, istenilen standartlara getirme işlemleri zamana ihtiyaç duymaktadır.

Bir diğer önemli neden ise bir sonraki maddede göz fırlatacağımız arama motoru optimizasyonudur. Arama motorları için yıllanmış siteler daha değerlidir. Her ne kadar burada sitenizin yıllanmasını bekleme lüksünüz olmayacak olsa da, en azından birkaç aylık süre arama motorlarının sitenizi indexlemesi için yeterli bir süredir.

SEO ÇalışmasıEn sıkıntı yaşanılan konuların başında SEO çalışması gelir. Çünkü firmaların SEO çalışması yaptırmak istemelerinin nedeni organik aramalarda üst sıralarda yer almak, bu sayede kolaylıkla müşterilere ulaşıp para kazanmaktır. Dolayısıyla pek çok firma, SEO çalışması yaptırmaya başladıktan birkaç gün sonra hedefledikleri kelimelerde üst sıralara çıkacaklarını düşünürler ve bu nedenle çalışmayı sezon açıldıktan sonra yaptırmaya başlarlar. Aslında firmaların böyle düşünmesine neden olan, firmaların bilgisizliğinden yararlanarak paralarını almaya çalışan kişi ve firmalardır. “Sizi Google ‘da hemen ilk sıraya çıkarıyoruz” şeklinde yapılan pazarlamalarda bahsedilen SEO çalışması değil, AdWords reklamlarıdır. Fakat bazı firmalar SEO çalışması yapılarak ilk sıraya çıkarmaktan bahsedenler yüzünden bunu AdWords ile karıştırmaktadırlar.

Halbuki SEO çalışması uzun süre gerektirebilen, sağlam bir çalışma ile verim alınan bir çalışmadır. Söz konusu süre, SEO çalışması yapılan anahtar kelimede üst sıralara çıkmaya çalışan site sayısına göre değişebilir. Yani hedeflenen kelimede onlarca site üst sıralara çıkmak istiyorsa ve o sitelerin arasında yüksek hitli siteler varsa, üst sıralara çıkmak zordur. Aynı şekilde hedeflenen kelimede birkaç site üst sıralara çıkmak için çalışma yapıyorsa, üst sıralara çıkmak daha kolaydır. Dolayısıyla SEO çalışması yaptırmanın süresini anahtar kelimenin zorluğu belirler.

Rekabetin çetin olduğu anahtar kelimeler yerine, daha kolay üst sıralara çıkabilme imkanına sahip anahtar kelimeler belirlemek ve belirlenen anahtar kelimelerde üst sıralara çıktıktan sonra daha zor anahtar kelimeler belirlemek her zaman daha mantıklıdır. Ayrıca ilk sıraya çıkma garantisi diye bir şey yoktur. O sadece AdWords reklamlarında mümkün olabilen bir şeydir. Başka bir önemli unsur ise, ilk sıraya çıktığınız zaman bu SEO çalışmasını sonlandırabileceğiniz anlamına gelmez. SEO çalışmasını sonlandırırsanız, rekabetin yoğun olduğu anahtar kelimelerde kısa sürede aşağı düşersiniz.

Sosyal Medya ÇalışmasıSosyal medya çalışması, kişilere ulaşmanın en ideal yöntemlerinden biridir. Hedef kitleye ulaşmak ise ciddi bir çalışma ve zamana ihtiyaç duyar. Bu nedenle önceden hazırlık yapılması gerekmektedir.

Kurulan firma faaliyete geçmeden en kötü ihtimalle birkaç hafta önceden sosyal medya hesapları oluşturulmalıdır. Sosyal medya hesaplarının banner, avatar, hedef kitle ve hesapta yer alan bilgilerinin düzenlenmesi gerçekleştirilmelidir. Akabinde faaliyete geçtikten sonra paylaşılmak üzere içerikler hazırlanmalıdır.

Aynı şekilde sezon açıldıktan sonra para kazanmayı hedefleyen firmalarda, sezon açılmadan birkaç hafta öncesinden içerik çalışmalarına başlamalıdır. Örneğin kışın soğuk havalarda ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiren firmalar, kasım ayı gibi sosyal medya çalışmalarına başlayabilir.

Reklam ÇalışmasıReklam çalışması, faaliyete geçmeye hazırlanan firmaların en son yapmaya başlaması gereken çalışmadır. Çünkü reklamlar, ürün ya da hizmet alımı gerçekleştirecek olan kişilere en hızlı ve en masraflı ulaşma yoludur. Faaliyete geçmeden önce satılacak olan ürünün ya da hizmetin reklamını yaparsanız, o ürünü sizden almak isteyen kişiler sizden alamayacaklarını görüp başka bir satıcıya yönelir. Tabi söz konusu ürünün ya da hizmetin satışını gerçekleştiren tek firma iseniz, önceden tanıtım maksatlı bir reklam çalışması yapılabilir.

Sezon açıldıktan sonra para kazanmayı hedefleyen firmalar 1-2 hafta öncesinden reklam çalışmalarına başlayabilir. Bu sayede sezon açıldıktan sonra satılan ürünü ya da hizmeti almak isteyenlerin ilk aklına gelenler arasında olmak bu sayede mümkün olabilir. Söz konusu erken rezervasyon alan, hizmet odaklı yerler olunca reklam çalışmasına başlama süresi 1-2 ay öncesi olması idealdir.

Başka bir örnekte ise, sevgililer günü, anneler günü gibi özel günlere yönelik yapılan reklam çalışmalarıdır. Bu tarz özel günler için reklam çalışmasına başlamanın en ideal zamanı 1-2 hafta öncesidir. Genel olarak bizim ülkemizde özel güne birkaç gün kala karar verildiğinden, en geç 1 hafta öncesinden reklam çalışmasına başlanmalıdır.

SONUÇ

Netice olarak her çalışmanın gerçekleştirilme süresi ve geri dönüşlerinin alınma zamanı farklıdır. Bu nedenle firmalar çalışmaya başlandıktan kısa süre sonra olumlu dönüşler alabileceklerini düşünmemelidir. Aynı şekilde bilişim hizmeti veren kişi ve firmalarda, sırf müşteriyi bağlayayım, para kazanayım diye kısa sürede çalışmayı tamamlayıp, bunun olumlu dönüşlerini kısa sürede alınacağını vaat etmemelidir. Aksi halde firmayı sıkıntıya sokmakla kalmayıp, sözlerini yerine getiremedikleri için kendileri de sıkıntıya girebilirler.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı