Fikir mi Önemlidir Yoksa Tasarım mı?

Fikir mi Önemlidir Yoksa Tasarım mı?

Projede fikrin mi yoksa tasarımın mı daha önemli olduğunu soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Hocam öncelikle merhaba. Siteni 2 aya yakındır takip ediyorum güzel işler yapıyorsun aynen devam. Sorum şu; web sitesinde mı yoksa mi önemlidir? Şu anki proje fikrime güveniyorum ve araştırmalarımda yapacağım site benzeri bir siteye rastlamadım. Sence çok parlak olursa site tasarımının önemi nedir ? Saygılar…

CEVAP:

Baştan belirtmeliyim, son zamanlarda gelen en güzel sorulardan biri. Mutlaka KodcuHerif.Com ‘da bu meseleye değinmişizdir ama direkt olarak bu konuya yönelik cevap verdiğimiz bir yazı var mı hatırlamıyorum. Hemen cevabımıza geçelim…

Hepimiz Bir Projeyiz

Tasarım ve FikirAslıda meseleye çok güzel bir örnek ile açıklık getirebiliriz. Özünde hepimiz bir projeyiz. Annemiz ve babamız karar vermişler, bizim dünyaya gelmemiz için gerekli çalışmayı yapmışlar, dünyaya gelmişiz ve projelerine yani bize maddi ve manevi yatırım yapıyorlar. Dolayısıyla karşımızdaki birine proje gözüyle bakıp değerlendirelim.

Bir kafe de oturuyorsunuz. Hemen karşınızda çok güzel bir bayan (yazıyı okuyan bayanlar yakışıklı erkek hayal etsin =) ) oturuyor. İster istemez onunla ilgilenirsiniz. Belki yanına gidip konuşmazsınız, herhangi bir teklifte bulunmazsınız ama kendinizi bakmaktan alıkoyamazsınız. Benzer bir şekilde karşınızda güzel olmayan bir bayan (yazıyı okuyan bayanlar yakışıklı olmayan erkek hayal etsin =) ) oturuyor. Bir kere baktınız, güzel olmadığını gördünüz, bir daha bakmaya çalışmaz hatta bakmamak için dahi gayret gösterebilirsiniz. İşte bu tasarımın önemini gösterir.

Bu sefer kafe de arkadaşlarınız ile oturuyorsunuz ve karşınızda arkadaşınızın arkadaşı olan, tanımadığınız ve güzel bir bayan (yazıyı okuyan bayanlar mevzuyu biliyor) oturuyor. Bayanın dışı güzel ama içi kötü. Saçmalıyor, aptal aptal hareketler yapıyor. Dışının güzel olması nedeniyle tahammül edebildiğiniz kadar tahammül eder sonra daha fazla muhatap olmak istemezsiniz. Benzer bir şekilde bayanın dışı güzel değil ama içi güzel. İçinin güzelliği, beraber hoş sohbet edip, güzel vakit geçirmeniz sayesinde dışının güzelliği ikinci planda kalıyor. İşte bu da fikrin önemini gösterir.

Burada dikkat edilecek ana nokta, tasarım ilk aşamada, fikir ikinci aşamada kritiktir. Yani tasarımınız güzel, fikriniz kötüyse ikinci aşamada kaybedersiniz. Tasarımınız kötü, fikriniz güzel ise ilk aşamada kaybedebilir, ikinci aşamada olan fikrinizin güzelliği görünmeyebilir. Ancak referans ile fikrinizin güzelliğini gösterme şansınız var. Kafe de, dışı güzel olmayan içi güzel olan bayan ile, arkadaş ortamında olmasaydınız konuşmayacaktınız. Arkadaş ortamında olduğunuz için konuştunuz ve içinin güzelliğini görebildiniz. İşte o arkadaş ortamı referans niteliğindedir. Yani projenizde ki fikir güzel, tasarım kötü ise ancak size referans olanlar sayesinde fikrinizin güzelliği görülebilir. Referans ne kadar fazla olursa da o kadar kolay yürürsünüz. Tabi herkesin birilerinin ipini çekmeye çalıştığı, çekemediği bir ortamda referans olan kişi bulmak kolay mıdır, orası ayrı mesele =)

SONUÇ

Netice olarak fikrinde, tasarımında kendi çapında çok büyük önemi var. Ha, tasarım meselesine “üst tarafta güzel bir menü, sağlam bir logo” vs. şeklinde bakmakta yanlıştır. Projenizin fikrine uygun şekilde tasarım yapılmalıdır. Google ‘ı baz alacak olursak, alt tarafı bir arama kutusunun üstünde basit bir logo, altında butondan ibaret. Fakat Google ‘ın amacı göz önüne alındığında tasarımı için mükemmel diyebiliriz.

Siz yinede tasarım konusunda mükemmeliyetçi olmayın. Tasarım standart olsa da olur. Berbat olmasın yani fikrin güzelliğini görmeyi sağlayacak kadar güzel olsun yeter 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı