Facebook Beğen Butonuna Alternatifler Geliyor

Facebook Beğen Butonuna Alternatifler Geliyor

Facebook ‘un en önemli simgelerinden biri, hatta belkide facebook ‘un yaygınlaşmasında ciddi rola sahip olan beğen butonunun önemi inkar edilemez bir gerçek. Fakat facebook ‘un var olduğu günden itibaren bu ile ilgili çok fazla tartışmalarda yaşandı. Özellikle beğen butonunun yanında beğenmeme butonu da olması gerektiği yönünde çok fazla talepte bulunan oldu.

Elbette radikal kararlar alarak, facebook ‘u bugünlere getiren Mark Zuckerberg bu talepleri sallamadı. Çünkü beğenmeme butonunun insanların paylaşım şevkini kıracağının son derece farkındaydı. Yine de paylaşımlarda sadece beğen butonun yer almasının çeşitli sıkıntılara neden olduğunun farkında olan Mark reyiz, bir iki yıl kadar önce beğen butonuna alternatif butonlar geliştirme çalışması içerisinde olduklarını söyledi. Bunun nedeni insanların facebook ‘ta sadece beğenilecek şeyleri değil, kaza, ölüm, hastalık ve benzeri olumsuz durumları da paylaşıyor olması. Dolayısıyla kaza, ölüm, hastalık ve benzeri olumsuz durumlara yönelik yapılan paylaşımları kullanıcıların beğenmesi saçma oluyor.

Geliyor

Reaksiyon Butonları Geliyor

Facebook bu saçma durumun önüne geçmek için reaksiyon butonlarını kullanıma açmaya hazırlanıyor. Beğen butonu elbette varlığını sürdürecek. Beğen butonunun yanına, yapılan paylaşımı sevdiğinizi, komik bulduğunuzu, mutlulukla karşıladığınızı, şaşırdığınızı, üzüldüğünüzü ve sinirlendiğinizi ifade edebileceğiniz 6 yeni buton gelecek.

Şu ana kadar İrlanda, Şili ve İspanya gibi ülkelerde kısıtlı sayıda kullanıcılarda deneme çalışmaları yapan facebook, yeni butonların kullanımı konusunda çok olumlu tepkilerin yer aldığını belirttiler. Önümüzdeki haftalarda ise Amerika ‘daki facebook üyelerinin kullanımına sunulacak olan reaksiyon butonlarının Türkiye ‘de ne zaman kullanıma açılacağına yönelik henüz net bir bilgi yok.

Bütün dünyada aktif olarak kullanılmaya başlandıktan sonra, artık teknoloji ve haber sitelerinde facebook ‘taki paylaşımlara en çok beğen, sevgi, komik, mutluluk, şaşkınlık, üzüntü ve sinir butonlarını kullanan ülkelere dair haberler göreceğiz. Dolayısıyla en beğenen ülke, en sevgi dolu ülke, en çok gülen ülke, en mutlu olan ülke, en çok şaşıran ülke, en çok üzülen ülke, en çok sinirlenen ülke gibi listeler yapılacak. Bakalım biz hangi listelerde ilk sıralara oynayacağız.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı