Elektronik Mühendisliği İçin Yazılımın Hangi Bölümü Seçilmeli?

Elektronik Mühendisliği İçin Yazılımın Hangi Bölümü Seçilmeli?

İçin Yazılımın Hangi Bölümü Seçilmesi gerektiğiyle ilgili soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Elektrik elektronik mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bölümüme ek olarak yazılım konusunda da kendimi geliştirmek istiyorum fakat bölümümle bütünleşebilecek alan hangisi olur bir türlü karar veremedim. Bölümümde C programlama dili öğreceğim seneye. Onun izinden gidip C++ falan öğrenip bilgisayar programcılığı üstünde mi yoğunlaşsam yoksa kendi gönlümden geçen mobil uygulama programcılığına mı yönelsem bilemedim. Bu konuda bir fikriniz var mı?

CEVAP:

Açıkçası zor bir durum diyebilirim fakat vereceğimiz cevap ile karar vermeyi kolaylaştırabiliriz.

mi yoksa Bölüm mü?

Bir yanda mesleğin gerektirdiği kodlama dili diğer yandan günümüzde ve önümüzdeki yıllarda geçerliliği olan vasıf. Fakat şöyle bir şey var ki, şirketlere yaptığınız iş başvurularında sizin kim yada ne olduğunuzu ön plana çıkaran unsur diploma sahibi olduğunuz bölüm. Yani iş veren size baktığında Elektronik Mühendisi olduğunuzu düşünerek hareket edecek. Dolayısıyla bir Elektronik Mühendisinde aradığı özelliklerin sizde olup olmadığına bakarak karar verecek.

Elektronik MühendisliğiEğer ülkemizde mobil sektörü gelişmiş olsaydı, mobil ürün üretimleri iyi seviyelerde olsaydı, o zaman belki Elektronik Mühendisliği okuyan birisinin mobil uygulama geliştirme konusunda adımlar atması mantıklı olabilirdi. Fakat maalesef ülkemizde mobil üretim yapan şirketler yok denecek kadar az. Onlarda ürettikleri ürünlerin uygulamalarını yazılım bölümlerine yaptırıyorlar yani mobil uygulama geliştirme konusunda ilerlemiş Elektronik Mühendisleri değil direk yazılımcıları işe alıyorlar.

Bu nedenle Elektronik Mühendisliği okuyan birisi için bilmesi gereken en ideal yazılım dilleri C, C++ ve Java ‘dır. Bu sayede iş verenin aradığı özelliklere daha fazla uymuş biri olunur ve işi kapma ihtimali artar.

SONUÇ

Yinede mobil uygulama geliştirme sevdasından vazgeçilmesini tavsiye etmiyorum. Çünkü neticede geçerliliği olan ve ihtiyaç duyulan bir vasıf. Sadece önceliği para kazanma ihtimali yüksek olan mesleğe vermekte fayda var. O meslekte diploma sahibi olunan meslektir. Yani önce kendi mesleğinizde ideal seviyeye ulaşın, ondan sonra gönlünüzdeki konulara yoğunlaşın. Zaten bilinmesi C ve C++ ‘tan sonra bilinmesi gereken Java, en azından Android Uygulama Geliştirme konusunda ortak bir dil. 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı