Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Bu konumuzda Eclipse uygulama geliştirme programını ve Eclipse programında nasıl Android Uygulaması geliştirmek için proje oluşturacağımıza bakıcaz gençler. Hızlıca konuya yumuluyoruz.

İlk etapta Eclipse programımızı açıyoruz ve File>>New>> diyoruz.

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Ardından karşımıza şöyle bir ekran çıkıyor:

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Bu ekranda görülenlerin anlamı sırasıyla şöyle;

: Oluşturduğumuz uygulamamızın adı.
Project Name : Projemizin adı. Burada belirttiğimiz isimde bir klasör oluşturulur, dosyalarımız ve klasörlerimiz bu isimdeki klasörün altında yer alır. Application Name ile aynı olmasında bir sorun yoktur.
: Burada belirttiğiniz isim size özel bir isimdir, başkası tarafından alınamaz, belirteceğiniz isim başkası tarafından alınmışsa proje oluşturmanızda sıkıntı çıkmaz ama Google Play platformuna atamazsınız ve com kısmını değiştiremezsiniz.

Örnek verecek olursak Google’ın sosyal medya platformu olan Google Plus’ın adresi bu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.plus

com” kısmından sonraki kısım (google) şirket ismi, şirket isminden sonra yazan kısım(android.apps.plus) uygulamanın ismi. Dolayısıyla (example) yazan kısma Google Play’de açtığınız yada açacağınız ismi girmeniz gerekmektedir.

: Oluşturduğunuz projenin çalışacağı en düşük Android versiyonunu simgeler. Piyasada Android 2.2 olmadığından ve varsayılan olarak gelende 2.2 ise bızıklamamakta fayda var.
Target SDK: Hedeflenen Android versiyon. Bu her daim piyasadaki en son versiyondur.
: Derlenecek olan Android versiyonunu gösterir. Bu mantık olarak her daim son versiyondur.
Theme: Adından da anlaşıldığı gibi tema. Yani Android stilinizi buradan seçiyorsunuz.

Burada ki ayarları yaptıktan sonra “Next” diyoruz.

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

: Uygulamanız için bir icon oluşturulmasını istiyorsanız bunu işaretliyorsunuz.
: Android uygulama Java kodlama dili kullanılarak geliştirildiğini daha önce belirtmiştik. İşte bu Java kodlarını yazacağımız yerin adına Activity dosyası denir. Create Activity diyerek bir activity dosyası oluşturmasını istediğinizi söylüyorsunuz.
Mark this project as a library: Oluşturduğunuz projenin kütüphane olarak belirlenmesini isteyip istemediğini soruyor (boş bırakıyoruz).
Create Project in Workspace: Projenizin klasörlerini ve dosyalarını bilgisayarınızda nereye oluşturacağını sorar. Eclipse programını ilk açtığınızda size bu soruyu sorar ve proje oluştururkende belirttiğiniz adres burada görülür. İsterseniz buradan değiştirebilirsiniz.
Working sets (Add project to working sets): Projenizi eklemek isteyeceğiniz çalışma alanını seçebilirsiniz. (Burayıda boş bırakıyoruz.)

Burada ki tercihleri yaptıktan sonra “Next” diyoruz.

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Trim Surrounding Blank Space: Metinlerinizin çerçevesindeki boşlukların mesafesini belirlemenizi sağlar.
: Metnin yerleştireceği yerleri belirler.
: Burada iconunuzun kare mi yoksa daire içinde mi olacağını belirleyebilirsiniz.
Background Color: İkonunuzun arkaplanında hangi rengin görüneceğini belirleyebilirsiniz.
Foreground Color: İkonunuzun metninin rengini belirleyebilirsiniz.

Burada ki tercihlerimizi de yaptıktan sonra “Next” diyoruz.

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Create Activity: Burada oluşturacağınız uygulamanın tasarımını belirliyoruz.

Varsayılan olarak Blank geliyor, bizde blank diyoruz ve “Next”e tıklıyoruz .

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Activity Name: Bunun için herkes ekranın adı açıklaması yapmış. Muhtemelen meslek liselerinde olduğu gibi biri yazmış, diğerleri sırf kağıdım boş kalmasın diye ondan bakarak yazmış. Fakat “Activity Name” kelime anlamı olarakta “Atkinlik Adı” olarak geçiyor. Burada varsayılan olarak gelen Activity Name için verilen “MainActivity” ismiyle projemizi oluşturduğumuzda Java kodlarımızı yazacağımız dosyanın adı “MainActivity” oluyor. Dolayısıyla burada vereceğiniz isim sizin Activity Java dosyanızın ismi olduğu anlaşılıyor.
: Yine “Activity Name” de olduğu gibi projemizde Java dosyasının yanında bir xml dosyamız olması gerekiyor. Burada belirleyeceğimiz isim xml dosyamızın adını belirlememizi sağlıyor.

Burada da isteğe bağlı olarak kendi istediğimiz isimleri veriyoruz, ben tercihen varsayılan isimleri bırakıyorum ve son olarak ise “Finish” diyerek projemizi oluşturuyoruz.

Eclipse Programı ve Android Uygulama Oluşturma

Projemizi oluşturduğumuzda böyle bir görüntüye sahip oluyoruz. Kısaca özetleyecek olursak;

1.)Package Explorer: Uygulamamızın dosya ve klasörlerinin yer aldığı bölüm.
2.)Palette: Uygulamamıza Buton, Textview gibi bir çok özelliği sürükle bırak yöntemiyle ekleyebileceğimiz bölüm.
3.)Açık olan Java, XML gibi dosyalarımız arasında geçiş yapabileceğimiz bölüm.
4.)Uygulamamızın üzerinde görsel ekleme,çıkarmalar yapabileceğimiz, dolayısıyla nasıl görüneceğine dair fikir sahibi olmamıza imkan form bölümü.
5.)Outline: Uygulamamız üzerinde bulunan özelliklerin gösterildiği bölüm.
6.)Buton, Textview gibi özelliklerin işlevleslliğini ve özelliklerini değiştirebildiğimiz bölüm.
7.)XML dosyalarımızın görsel ve kod kısımlarını görebilmemizi sağlayan bölüm. Graphical Layout (Görsel çıktı) XML dosyamızın görsel hali, activity_main.xml XML dosyamızın kodları.
8.)Uygulamamız ile ilgili uyarıların ve hataların gösterildiği bölüm.
9.)Android SDK Manager, AVD, Uygulamayı test amacıyla “Run” etme gibi kısa sürede ulaşmaya ihtiyaç duyacağımız özelliklerin bulunduğu bölüm.

Evet gençler. Baya sağlam bir konu oldu. Muhtemelen bunu kimse adam gibi okumayacak. Okumaması durumunda da bir şey kaybetmeyecek zaten. Zira bende bu konuyu yazmak için araştırma yapma ihtiyacı duydum ve daha öncesinde bu özelliklerin bir kısmını bilmiyordum. Ayrıntılarıyla bilmemek bir şey kaybettirmiyor.

Netice olarak projemizi bu şekilde oluşturuyoruz. Eclipse ortamı ve özellikleri de görüldüğü gibi. Yazmaktan ebemin ırzına geçildi amk … Kopyala/Yapıştır yapmadık, emek verdik. Umarım en azından merak ettiğiniz kısımlar için bir çözüm sunabilmişimdir.

Bu konuda burada biter. Sonraki konuda görüşelim hacılar …

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • Imperius

  Eyvallah hacı 🙂 adamın dibisin

 • Amk Herif

  Burda olmazsam olmazdı yani ayıp olurdu

 • serdar s (2000li)

  Abi ben visual basic ile biraz uğraştım. (Her çömez gibi if komutuna abandım) 1 senedir programlamaya uzağım ve elimde android ptogramlama kitabı var. Html mi, visual mı, android mi hangisiyle başlayayım.

  • KodcuHerif

   Cevap biraz geç oldu kardeşim kusura bakma. Arada kaynadı. HTML ile başla.

 • ertugrul

  kodcu bey panpa şimdi ben videodaki kurulumları falan yaptım ama bi yerde hata yaptım sanırım java dosyasına “import” yazarak bişey ekleyemiyorum ,aynen videodakini yapıyorum gene olmuyor altta öneri olarak import cıkmıyor kendim yazıyorum gene olmuyor . herşeyi silip tekrar kursam çözülür mü yada başka bir çözümü var mı

  • KodcuHerif

   Bütün kurulumları sıfırdan yap bakalım. Bir yerde mutlaka senden yada bilgisayardan kaynaklı bir hata olması lazım. Yoksa bilgisayarlar kafalarına göre çalışan cihazlar değillerdir. Bende oluyorsa ve benim yaptığımın aynısını yapıyorsan mutlaka sende de olması lazım.

   Diğer yandan “Package Explorer” kısmında hiç bir ünlem yada çarpı işaretinin olmamasına dikkat et. Hiç bir çarpı işareti ve ünlem yoksa hata mesajını Google ‘da arattır.

 • Kaan Özdemir

  kodcu herif abi yeni başlamak isteyenler için kodlama bilgisi veren bir makale yazarmisiniz ?

 • Vallahi ilk başlayan biri için gayet açıklayıcı bir makale olmuş, ellerine sağlık 🙂

 • Anti TERÖR

  programları nerden indirebilirim