Domainlerin Kaynağı Neresidir?

Domainlerin Kaynağı Neresidir?

Domainlerin kaynağının neresi olduğuna dair soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

merhaba hocam internnete forumlarda bloglarda vs. araştırma yaptım ama herkes farklı birşeyler söylemiş domainin ana kaynağı tam olarak neresi yani bizim ödediğimiz ücretler nereye kime gidiyor bu domain uzuntılarını kim belirliyor güzel bir açıklama yapabilrmisiniz?

CEVAP:

Enteresan ve gerçekten de internette kayda değer bir bilgi bulunması zor olan bir soru =) Sanırım fazla kişi merak etmiyor. Biz cevaplayalım.

Domainler yani alan adlarının ne olduğunu bilmeyen kardeşlerimiz öncelikle buradan buyursun: Hosting Nedir? Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

Alan Adlarının KaynağıAlan adlarının kaynağı belli bir yer değildir. Her alan adı ve uzantısı için farklı yerler olabilir. Örneğin com.tr, net.tr ve benzeri .tr uzantılı yönetimi ve tahsisi ODTÜ tarafından sağlanmaktadır.

Aynı şekilde .com, .net, edu, gov ve benzeri bir bir kaç popüler alan adını da VeriSign adında, Kuzey Amerika ‘da bulunan bir alan adı şirketi sağlar.

Tüm bunların yanı sıra ICANN adında İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu vardır. Bu kurum kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Bu kurumun amacı idari ve teknik politikalar geliştirmektir.

ICANN uzmanlık alanlarına göre IP Adresleri Destek Kuruluşu, Alan Adları Destek Kuruluşu, Protokol Destek Kuruluşu olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır.

SONUÇ

Aslında soruya verilebilecek en temel cevap her alan adı uzantısının farklı bir şirket yada kuruluş tarafından yönetilip tahsis ediliyor olması. Sizlerin domain aldığınız yerler ise tamamen aracı kuruluşlar. Yani siz onlardan alıyorsunuz, onlarda domainlerin servis sağlayıcılarından alıyorlar.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı