YouTube Gibi Büyük Bir Site Kurma Hayali

YouTube Gibi Büyük Bir Site Kurma Hayali

YouTube gibi büyük bir site kurma ve buna dair sorular soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba site açmak istiyorum youtube tarzında büyük bir site açmayı düşünüyorum fakat nasıl açılcağı hakkında hiç bir bilgim yok site nasıl açılır ?nasıl yönetilir ? nasıl para kazanılır ? sunucu nasıl kullanılır ? bunları öğrene bileceğim bir kurs varmı ?

CEVAP:

YouTube Gibi Site Kurmak

Bu zamana kadar bir çok proje düşüncesine “yapabilirsin, isteyince neden olmasın” ve benzeri şekillerde cevaplar verdim. Çünkü benim için insan isteyince yapar. Fakat bu sorudaki örnek o kadar üst düzey bir örnek ki, açık ve net şekilde söylüyorum: YouTube gibi bir site yapamazsın.

Bu şekilde hayali olan ve bilmeyen kardeşlerimiz için bu konuyu açarak cevap veriyorum. Zaten soruda da bilmediğini belirtmişsin.

Sorduğun sorunun içindeki her bir soru ayrı bir konu başlığı. Her biri için sitede bilgi bulabilirsin. Mesela web sitesi nasıl yapılır ile alakalı soruna cevap olabilecek konular: Web Sitesi Nasıl Yapılır? , Hosting Nedir? Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

YouTube Gibi Site KurmakDaha bir çok konuyu sitede arama yaparak bulmak mümkün. Gelelim neden YouTube gibi bir site yapamayacağına.

Öncelikle YouTube dünyanın en büyük video sitesi. Şu anda dünya internet trafiğinin yüzde 25’ini YouTube harcıyor. Muazzam bir sunucu ve bağlantı gideri var. Yüz milyon hatta milyar dolarlar YouTube ‘nin ayakta durması için Google ‘ın cebinden çıkıyor. Elbette YouTube kadar büyük bir siteye sahip olma hayali kurmuyorsunuz, YouTube gibi, video yüklenebilen ve video izlenebilen bir site hayali kuruyorsunuzdur. O da imkansız değil ebet ama çok zor.

Videolar kendi sunucunuza yüklenmesi gerektiği için aylık minimum 200 TL ‘den başlayan sunucu masrafını gözden çıkaracaksınız. Site biraz olsun büyüdüğünde sunucu masrafı da artacak. Bu gider, olası bir geliri karşılayamayacağı gibi zarar olması çok muhtemel. Zira büyük video siteleri her daim kurulduktan sonra adam gibi para kazanana kadar çok ciddi paralar harcamışlardır.

SONUÇ

Lafı fazla uzatmadan direk sonuca geçmekte fayda var. Çünkü imkansızlıklar ile ilgili yazılacak şey çok. Soruda geçen YouTube gibi bir siteye sahip olma kısmını bir kenara atacak olursak, bir sitenin nasıl açılacağını, nasıl yönetileceğini, sunucunun nasıl kullanılacağını ve benzeri şeyleri öğrenebileceğiniz kurslar var elbet. Web tasarım ve yazılım kurslarında öğrenme ihtimali var. Özellikle bir kurs ismi belirtmeye de gerek yok. Çünkü bütün web tasarım ve yazılım kurslarının amacı bunları öğretmektir.

Netice olarak web sitesi kurmaya dair istekleri olan fakat hiç bir şey bilmeyen kardeşlerimizin, öncelikli olarak bir web sitesi nasıl yapılır diye verdiğim linke bakmalarında fayda var. Ardından küçük ve basit web siteleri yaparak başlayıp kendilerini ilerletebilirler. Yürümeyi öğrenmeden olimpiyatlarda maraton şampiyonu olma hayali kurmayın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı