Domain Uzantısının Önemi

Domain Uzantısının Önemi

.Co uzantılı alan adının .com ve .net ‘ten farkını,  hakkında soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba,

.Co alan adları .net ve .com gibi alan adlarının yanında herhangi bir sıkıntı çeker mi? Almak istediğim domainin sadece .co uzantısı boşta diğer uzantılar alınmış. .co uzantılı alan adının .com ve .net uzantıları karşısında avantaj ve dezavantajları nelerdir? .Com ve .net karşısında geri plana düşer mi?

Saygılarımla.

CEVAP:

Güzel bir soru, hem alan adları uzantılarına dair bilgi verelim hem de konuyu SEO bazlı ele alalım.

Alan Adları Uzantıları Anlamları

Alan Adları Uzantıları AnlamlarıUzantılar aslında sitelerin türü hakkında bilgi verme amacı taşımaktadır. Bu doğrultuda .com uzantısı Türkçe ‘de “ticari” anlamına gelen “Commercial” kelimesinin kısaltmasıdır. Yani .com uzantılı bir site adı duyduğumuzda bunun ticari amaçlı bir site olduğunu düşünmemiz mantığıyla yola çıkılmıştı. Fakat ticari amaçlı olsun olmasın bütün sitelerin .com uzantısını kullanmayı tercih etmesi nedeniyle en popüler .com oldu.

Aynı şekilde de .net alan adının uzantısı Türkçe ‘de ağ, şebeke anlamına gelen “Network” kelimesinin kısaltması. Bu da internet ve iletişim hizmeti sunan firmaların web sitelerinin uzantısı olacağı mantığıyla yola çıkıldı. Fakat .com alan adının alternatifi haline geldi. Yani .com doluysa, .net alan adı almak tercih edilir oldu.

Bir diğer popüler uzantı da .org uzantısı. Bu uzantının mantığı da aynı yani Türkçe ‘de organizasyon anlamına “Organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşuyor. Amacı ise kar amacı gütmeyen dernekler, sivil toplum kuruluşlarına ait web siteleri için yola çıkılmıştı. Fakat .com ve .net uzantıları dolu olması durumunda tercih edilen bir haline geldi.

Bu mantıkla hemen hemen her ülkenin bir var. Ülkemiz Türkiye ‘nin de .tr ve .tr uzantılı bir site görüldüğünde bunun Türkiye ‘ye ait bir site olduğu düşünülmesi gerekiyor. Orijinal yazılışı Colombia olan Kolombiya ‘nın domain uzantısı da .co. Dolayısıyla mantık olarak .co uzantılı Kolombiya ile alakalı olmalı. Fakat .co uzantısı dünyanın en popüler .com ‘a son derece yakın olması nedeniyle en çok tercih edilen alan adları arasında yer alabiliyor.

Alan Adı Uzantılarının SEO Etkisi

Alan Adı Uzantılarının SEO EtkisiAlan adı tercihinde en önemli rol oynayan unsurlardan biri SEO etkisi. Yani seçilen alan adı veya alan adı uzantısının, arama motorlarında sitenin üst sıralara çıkmasında rol oynaması ayrı bir öneme sahip. Bu nedenle, bundan yaklaşık 10 sene kadar önce milyonlarca dolara alan adları satılıyordu. Örneğin krediler anlamına gelen loans.com alan adı 3.2 milyon dolara, pizza.com 2.8 milyon dolara, bira anlamına gelen beer.com 7.4 milyon dolara satılmıştı. Bu doğrultuda loans.com ‘u alan firma, arama motorlarının kriterlerine çok fazla uymayan bir site yapsa bile, loans diye arama yapıldığında ilk sırada çıkıyordu. Bunun bir haksızlık olması nedeniyle, Google ilk olarak alan adlarının sıralamadaki önemini azalttı. Yani alan adınız ne olursa olsun, doğru düzgün bir site yapmazsanız, bu garanti olarak Google ‘da 1. sırada olacağınız anlamına gelmiyor.

Alan adlarının yanı sıra alan adı uzantıları konusunda da bir adaletsizlik meydana gelmeye başladı. Zira internetin sürekli gelişmesi, her geçen gün yeni internet sitelerinin ortaya çıkması, yine her geçen gün daha fazla alan adının satın alınması nedeniyle .com gibi önemli bir uzantıda nitelikli bir alan adı bulmak zorlaştı.

Bunun yanı sıra Google ‘ın satın alınamayan, sadece devlete ait kurumlar tarafından kullanılabilen .gov ve yine satın alınamayan, sadece üniversiteler tarafından kullanılabilen .edu uzantılara önem vermesi de suistimal edildi. Bu uzantılı web sitelerinden bir şekilde geri bağlantı (backlink) alan kişiler arama motorlarında kolaylıkla üst sıralara çıkıyordu.

Bir başka unsur ise, .com alan adı bulmanın zor olması nedeniyle, son yıllarda yüzlerce uzantı çıktı. Hatta artık uzantıyı bizim belirleyebileceğimiz konusunda haberler çıktı. Örneğin www.Kodcu.Herif şeklinde bir alan adı alınabileceğine dair haberler yapıldı. Fakat bu alan adı tescil sitelerinde ya hayata geçmedi ya da ilgi görmedi.

Bunlar ve daha sayabileceğimiz birkaç nedenle Google yeni veya eski alan adı uzantısı fark etmeksizin bütün alan adı uzantılarına eşit mesafede olacağını belirtti. Yani domain uzantısının önemi Google için yok diyebiliriz. Bu nedenle SEO açısından istediğiniz alan adı uzantısını alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Unsur

Google için domain uzantısının önemi olmadığından ya da öneminin çok az olduğunu bahsettik. Fakat Google ‘ın ziyadesiyle önem verdiği konu organik ziyaretler. Yani internet tarayıcınızın adres kısmına www.kodcuherif.com şeklinde yazıp, ziyaret etmeniz Google açısından değerli. Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Kriter yazımızda da belirttiğimiz gibi bir web sitesini birine sözlü olarak tavsiye ettiğinizde, örneğin bir tanıdığınıza “ diye bir site var, çok güzel, sende mutlaka o siteye gir” dediğinizde, ilk yapacağı iş www.kodcuherif.com şeklinde siteyi ziyaret etmeye çalışmak olacaktır. Fakat bizim sitenin uzantısı, KodcuHerif.Com değilde, KodcuHerif.Co olsa, siteyi ziyaret etmek isteyen kişi karşısında arkadaşının tavsiye ettiği siteyi görmeyecek. Daha da kötüsü, KodcuHerif.Com alan adı dolu olup, başkası tarafından kullanılıyorsa, bizim emeklerimizden başkası fayda görüyor olacak ve biz fayda göremeyeceğiz anlamına geliyor bu.

Bir başka domain uzantısının önemi ise klavye ve tarayıcıyla alakalı. Adres satırına örneğin kodcuherif yazıp CTRL+Enter ‘a basarsanız otomatik olarak kodcuherif.com şeklinde tamamlayıp, siteyi ziyaret etmeye çalışıyor. Bu alışkanlığa sahip kişileri düşünecek olursak domain uzantısının önemi artıyor.

SONUÇ

Netice olarak .com veya diğer domain uzantısının önemi SEO açısından hem var hem de yok diyebiliriz. Fakat SEO ‘da en ufak bir faydayı bile göz önünde bulundurmak gerektiğinden, söz konusu küçük faydayı da dikkate alarak hareket etmekte fayda var. Bu doğrultuda örneğin araba gibi jenerik bir kelimenin .co uzantısı boşsa alınabilir. Fakat “Araba Bakım Servisi” gibi bir kelimesinin .co uzantısını almak çokta mantıklı değildir. Bu alan adını “Araba Tamir Servisi” veya “Oto Bakım Servisi” gibi türeterek .com uzantılı boşta olanını almak daha mantıklıdır.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı