Android Uygulama Geliştirmenin Zor Gelmesi

Android Uygulama Geliştirmenin Zor Gelmesi

Windows Phone için uygulama geliştiren,  de zorlanan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

🙂 Abi şimdi ben lise 3’e geçiyorum yazım boş geçmesin diye takılıyorum.Ben Windows phone’a rahatlıkla uygulama yapıyorken android’e geldiğim zaman tıkanıp kalıyorum.Windows phone’da bir kod yazıyorum geri kalanı otamatik tamamlanıyor ama android’de durmadan yazıyorum.Çok karmaşık gibi.WP güzel ancak hem wp’da ki az kullanıcı ve reklam sorunsalı gibi ve ben bu işte para arıyorum yoksa assembly falan basit işletim sistemleri ile ilgileniyorum yüz tanıma vs.Bu tarz yerlerde hem bilgim yetmiyor biraz hem de açıkçası öğrenci olduğum için 200 tl bile büyük para.Sen her ne kadar yazılımda ilk olarak para aramayın desende 🙂 gençliğin hezimetine uğruyorum.Yardımcı olursan sevinirim saol.:)

CEVAP:

Aslında bu konuda yardımcı olunabilecek bir şey yok. Bugün Android mobil işletim sistemi piyasasının yüzde 80 küsür civarını elinde bulunduruyor. Sadece sana bakış açısı kazandırabilirim 😉

Arz Talep Meselesi

C# ile Android uygulama geliştirmekCem Yılmaz ‘ı izleyenler bilir, bir stand-up gösterisinde “para çokomel eğrisi” diye bir espri yapmıştı. Ne kadar çokomel isteyen varsa o kadar para alırsın şeklinde bir mantık yürütmüştü. İşte bu kapitalizmin temelidir. isteyen talebe göre arz edebilirse para kazanabilir.

Meselenin sende ziyadesiyle farkındasın. Windows Phone ‘da uygulama geliştirmenin bir esprisinin olmadığının, Android ‘te daha fazla para kazanma imkanının olduğunu sende biliyorsun. Dolayısıyla bu piyasayı da Müslüman mahallesi olarak düşüneceksin ve Windows Phone ‘da bir şeyler yapmayı salyangoz satmak, Android ‘te bir şeyler yapmayı hurma satmak olarak göreceksin.

Java yerine de mümkün ama sıkıntılı bir olay. Hatta C# ile Android uygulama geliştirmek için uğraşmaktansa Java öğrenmek çok daha kolay ve mantıklı. O konuya burada değindik: C# ile Android Uygulama Geliştirmek

SONUÇ

Netice olarak piyasa yazılımcılara göre hareket etmez, yazılımcılar piyasaya göre hareket etmek zorundadır. 5 sene önce piyasanın yıldızı C# ‘tı, herkes C# öğrenmeye başladı. Sonra akıllı telefonlar yaygınlaştı, herkes Android uygulama geliştirme işine yoğunlaştı, C# ‘ın yıldızının parlaklığı zayıfladı, şimdi Java ‘nın yıldızı çok daha fazla parlak. Belki 5 sene sonra başka bir şey çıkacak ve herkes ona yumulacak. Yazılımcı da ekmek hangi yazılım dilinde ise o yazılım diline yönelmek durumunda. Dolayısıyla para kazanmak ve mobil uygulama geliştirerek bir yerlere gelmek istiyorsan sende talebe göre hareket etmek zorundasın. Para çokomel eğrisi =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı