Web Sitesi Kurmak ve Sponsor Bulmak

Web Sitesi Kurmak ve Sponsor Bulmak

kuran iki arkadaşın, sponsor ve reklam bularak üzerine gelen sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhabalar, Biz iki arkadaş teknoloji ve mobil sektör üzerine bir site kurduk. Hem insanların sorunlarına çözüm ürettiği hemde bazı uygulamaların ne işe yaradığı konusunda elimizden geldiği kadarıyla bilgimizi paylaşabileceğimiz bir platform kurduk amacımız siteyi çok büyütmek. Çoktan kastımız ikimizi doyursa yeter. 🙂 Siz işin ehli olarak hem reklam hem sponsor olarak ne önerirsiniz. Bu konuda tavsiyenizi bekliyoruz. Teşekkürler.

CEVAP:

Soru güzel gayet güzel. Bir çok kardeşimizin de bu meseleyi merak ettiğini biliyorum. Aslında bu sorunun cevabına değindiğimiz konular var ama soru kısmen Kodcu Herif ile alakalı olduğu için cevabı farklı bir şekilde ele alalım.

İçin Gerekenler

Bir web sitesi kurup, sponsorlardan ve reklamlardan bir çok kardeşimizin isteğidir. Hem çoğu kişinin sevdiği iş olan bilgisayar başında oturup web sitesi ile uğraşacaksın hemde para kazanacaksın. Fakat o işler sanıldığı kadar kolay olmuyor ve kolay olduğunu zannedip, bir süre uğraştıktan sonra umduğu gibi olmadığını görenler bu işten vazgeçiyor. Peki sponsor bulmak için gerekenler nelermiş onlara bakalım;

Ziyaretçi Sayısı

Her şeyden önemlisi ziyaretçi sayınızın fazla olması gerekiyor. Ziyaretçi sayınız ne kadar fazla ise reklam alma olasılığınız da o kadar fazladır. Ziyaretçi sayınızı arttırmaya yönelikte yapılacak, dolayısıyla yazılacak çok şey var, bu konudan bir kaç makale çıkar. Fakat en temel olarak SEO, özgün içerikler yayınlamak, tanıtımlar yapmak ve uzun süre boyunca bu işe emek vermek gerekiyor.

Sitenizin Kategorisi

Sponsor BulmakWeb sitenizin kategorisi bu işte çok önemlidir. Çünkü web sitenizin kategorisi hitap ettiğiniz kitleyi belirler. Bu durum ziyaretçi sayısı kriterini de etkiler. Örneğin bir haber siteniz var ise herkese hitap ediyorsunuz demektir ve günlük ziyaretçi sayınız binlerce kişi olsa dahi sponsor bulamayabilirsiniz. Fakat atıyorum bir moda kategorisinde siteniz var ise sitenize yüzlerce kişi gelse dahi moda ile alakalı iş yapan bir siteden sponsorluk alabilirsiniz.

Dolayısıyla bu durum sitenizin kategorisinde ne kadar iyi konumda olduğunuz ile alakalıdır. Eğer bulunduğunuz kategoride, sizinle aynı kategorideki siteler göz önüne alındığında iyi bir yerdeyseniz, o kategoride iş yapanlardan reklam alma olasılığınız yüksektir.

Ziyaretçi Demografisi

Demografi, yaş ve cinsiyet ile alakalı konuları içerir. Dolayısıyla sizin sitenize sponsor olacak kişi bunu da göz önünde bulundurur. Örneğin siteniz sadece kadınlara hitap ediyorsa, doğal olarak tıraş bıçağı satan bir firmadan sponsorluk alamazsınız, kadınlara yönelik ürünler satan firmalardan sponsorluk alırsınız. Aynı şekilde sitenizi ziyaret edenlerin çoğunun yaşı ağırlıklı olarak 10-18 yaşlarındaysa bu ziyaretçilerinizin büyük bir çoğunluğunun internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapma imkanının olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle internet üzerinden satış yapmak isteyen firmalar sitenize reklam vermez. Bunun gibi bir çok demografik unsur göz önünde bulundurulabilir.

Bu 3 unsur en temel unsurlardır. Sonrası sizin sponsor bulmak için göstereceğiniz çabalara kalıyor. Örneğin sizin kategorinize hitap eden ve sponsor olma potansiyeline sahip kişiler ile iletişime geçmeye çalışabilirsiniz. Bazı forum sitelerinde konular açarak sponsor aradığınıza dair ilanlar verebilirsiniz vs. Fakat her şeyden önemlisi bu 3 unsur için gerekli olan şartları yerine getiriyor olmanız lazım.

KodcuHerif.Com Sponsorluk ve Reklam

1 Ay sonra 1. yılımızı doldurucaz ve orada 1 senede neler yaptığımıza dair daha ayrıntılı bilgiler vermeye çalışıcaz. Fakat sponsor almaya dair ve bir web sitesi kurup onu büyütmeye dair kendimizden örnek vermek fikir sahibi olunmasında fayda sağlayabilir.

Öncelikle KodcuHerif.Com tek kişilik bir ekip =) 11 ayda 350 ‘den fazla, tamamı özgün konular yayınladık. Bunlardan 20 ‘ye yakını videolu görsel eğitim. Bir makale yazmak ortalama 2 saat sürüyor. Bir videolu eğitim hazırlamak meydana gelen çeşitli sıkıntılar nedeniyle tekrar tekrar çekilmesi, hazırlanması, yayınlanması 3-4 saat sürüyor.

para kazanmakBunun yanı sıra sosyal medya hesaplarımızla da ilgileniyoruz. Orada kategorimiz ile alakalı paylaşabileceğimiz içerik araştırması yapıyoruz ve o şekilde de zaman harcıyoruz. Tüm bu bilgilerin ışığında düz mantık düşünelim; Farz edelim ki KodcuHerif.Com 1 yaşında ve bu zamana kadar 365 konu var ve her gün için 1 konu yayınlandı diyelim. KodcuHerif.Com ile de günlük en az 3 saat uğraştığımızı düşünelim (daha fazla aslında). Bu demektir ki, bu zamana kadar 1.095 saat KodcuHerif.Com ile uğraşılmış, ki bu rakam aslında 2-3 kat daha fazladır. Sadece bugün 12 saat boyunca KodcuHerif.Com ile ilgilendim, ki bunun gibi onlarca, belkide yüzden fazla gün var.

KodcuHerif.Com bu zamana kadar ki sitelerim arasında en çok ilgilendiğim site. Üstelik yılların bilgi birikimi ile ilgileniyorum. Bana göre başarılı bir konumda. Zira 1 yıl dolmadan günde yüzlerce, ayda 10.000 ‘den fazla kişi ziyaret ediyor, bir çok konuda Google ‘da ilk sayfada, hiç bir şekilde reklamı yapılmadı, kendisi için kayda değer bir para harcanmadı, sadece emek verildi ve sıfırdan başlanıldı. Tüm bunların neticesinde KodcuHerif.Com ‘un 1 yılda reklamlardan kazandırdığı para 200 TL ‘yi geçmez =) Yılda 200 TL yani ayda yaklaşık 20 TL sizin karnınızı doyurmaya yeter mi =)

Zarar yok, zira ben bu işi sevdiğim için yapıyorum ve para kazanmaya yönelik girişimde bulunmadım. Yani KodcuHerif.Com ‘a sponsor aramadım. Çünkü para kazanmak için ideal şartlara ulaştığımıza inanmıyorum.

Ha, şu anda Türkiye ‘nin en büyük SEO firması Webtures bizim sponsorumuz. Fakat bunda Webtures ‘in sahibi Kaan GÜLTEN ile 1 yıla yakındır çok sağlam bir dostluğumuzun olmasının payı da çok büyük. Eğer böyle bir dostluğa sahip olmasaydık yüksek ihtimal sponsor olmayacaktı. En azından ben onun yerinde olsam dostluğumuz olmaması durumunda sponsor olmazdım =) Tabi sponsor olduğu dönemden bahsediyorum, zira o döneme nazaran şu anki ziyaretçi sayımız 4-5 kat daha fazla =)

Dolayısıyla sponsor almanızın bir diğer önemli maddesi iyi dostluklarınızın ve kaliteli bağlantılarınızın olması. Bu noktada belirtmekte fayda var, ben bize sponsor olsun diyede hiç kimseyle ne arkadaş oldum nede temasa geçtim. Hiç bir zaman çıkarlar doğrultusunda hareket etmedim. Zaten internet sektörünü bilenler, sponsor, reklam, yatırım ve benzeri para kazanma modellerini hedefleyenler Türkiye ‘de internet işlerinin merkezi İstanbul ‘da olması gerektiğini bilirler. Çünkü bu hedeflere ulaşmanın en rahat yolu sağlam bağlantılardır ve bütün sağlam bağlantılar İstanbul ‘dadır.

SONUÇ

Netice olarak bu noktaya kadar yazılanlardan sponsor almak için yapılması gerekenlere dair çok şey çıkarılacağına inanıyorum. Para kazanmaya yönelik hareket etme açısından ise ben kötü bir örneğim diyebilirim =) Zira paraya yönelik hiç bir zaman hareket etmedim ve bu durum maalesef kaybettiriyor. Neticede maddi imkanları geniş insanlar değiliz ve sadece sevdiğimiz için bu işi yapıyor olmamız, bu işten bir maddi kazanç elde etmememiz, gün gelip bu sevdiğimiz işten ayrı kalmaya zorlayabilir. Bunun önüne geçmek için bazı adımlar atmak gerekiyor.

O yüzden size verebileceğim en net tavsiye siteniz ile adam gibi ilgilenin. Bu işten maddi kazançlar elde etmek istiyorsanız kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyeceksiniz. Tanıtım yapacak, gerekirse reklam vereceksiniz. Sürekli özgün içerikler yayınlayacaksınız. Çabalarınızın karşılığını daha sağlam alabilmek için SEO konusunda bilgiler edinecek ve çalışmalar yapacaksınız. Siteniz iyi kötü bir noktaya geldikten sonrada sponsorluk arayışı içerisine gireceksiniz. Reklam programlarından medet ummayın. Zira onlardan kayda değer bir kazanç sağlamanız çok zor. Bir kaç ayda çabalarınızın karşılığını almayı ummayın ve asla çabalamaktan, uğraşmaktan vazgeçmeyin. Yaptığınız iş kaliteli ise bunun karşılığını aradığınızda mutlaka karşılığını bulursunuz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı