Twitter Yine Kapatıldı!

Twitter Yine Kapatıldı!

Ülkemizde sık sık meydana gelen erişim engellerinden en çok nasibini alan Twitter yine kapatıldı. 

Ülkemizde meydana gelen her toplumsal olayda, ayaklanmaları, çeşitli örgütlenmeleri önlemek için artık ilk yapılanlar arasında Sosyal Medya ‘yı engellemek geliyor. Bu tarz ayaklanma ve çeşitli örgütlenmelerin en hızlı yapıldığı mecra Twitter olduğundan, ilk olarak Twitter kapatılıyor.

Edinilen bilgiye göre Suruç ‘ta meydana gelen patlama nedeniyle, Suruç Cumhuriyet Başsavcılığı terör saldırısı görüntülerine yayın yasağı getirdi. Suruç Cumhuriyet Hakimliği ise bu görüntülerin kullanılarak Twitter ‘da yasa dışı eylem çağrılarının kaldırılması kararını verdi.

Twitter erişim engeliTwitter ‘da terör saldırısına dair görüntü ve eylem çağrısı bulunan 107 adet paylaşım olduğunu belirlendi. Twitter ‘a yapılan başvuru sonucunda, Twitter bu paylaşımların 50 ‘sini kaldırırken, 57’sini incelemeye devam ediyor. Fakat yasa gereği başvuru yapıldıktan sonra 4 saat içinde yasa dışı paylaşımlara dair bütün paylaşımların kaldırılmaması durumunda erişim engellenmesi söz konusu. Bu nedenle Twitter kalan 57 paylaşımı da kaldırınca  kalkacak.

An itibariyle TTNet, Superonline, Avea, Turkcell, Vodafone Twitter erişim engeli uyguluyor ve Google DNS ile de Twitter ‘a erişmek mümkün değil.

GÜNCELLEME

Twitter tekrar erişime açıldı.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı