Taksi Drone ‘lar Geliyor

Taksi Drone 'lar Geliyor

Uzun yıllardır uçan araba hayalleri kuruluyor fakat bu hayal tam anlamıyla herkesin kullanımına uygun koşullarda hayata geçmiş durumda değil. Buna karşılık insansız hava araçları son birkaç yılda hızla gelişiyor. İlk etapta çekim yapmak, kargo taşımak derken iş insan taşıma noktasına geldi. İlk örneği

yapan firmalar her geçen gün daha fazla uçuş mesafesine ve daha fazla ağırlık kaldırma gücüne ulaşabilmek için çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda şehir içi ulaşımda, 100 kilometreye kadar taşıma kapasitesine sahip, 30-40 kilometre civarında mesafe katedebilen ve yarım saat civarında havada kalabilen gerçekleşmiş gibi görünüyor. İlk olarak temmuz ayında Dubai ‘de kullanıma sunulacağı düşünülen Taksi Drone, tek bir yolculuk iç hacmine sahip. Gidilecek olan mesafe yolcunun önünde yer alan ekrandaki haritada işaretleniyor ve başka bir kontrol gerektirmeden Drone belirtilen noktaya doğru yola çıkıyor.

Elbette bu teknoloji henüz tam anlamıyla hayata geçmemiş durumda. Zira hayata geçmesi durumunda havada meydana gelmesi muhtemel kazaların kontrolü nasıl sağlanacak, iniş noktalarının uygunluğu nasıl belirlenecek, drone havadayken arızalanması durumunda nasıl önlemler alınacak… Daha saymakla bitmeyecek soru bulmak mümkün. Bu zamana kadar pek çok şeyde olduğu gibi her birinin cevabını bu teknoloji hayatımıza tam anlamıyla girdikten sonra öğreneceğiz.

İşte Taksi Drone videosu;

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı