SEO Nasıl Yapılır? Nasıl Öğrenilir?

SEO Nasıl Yapılır? Nasıl Öğrenilir?

Bu konuda SEO`ya nerden başlamalıyım? Hangi dilleri öğrenmem gerek? Yaklaşık ne kadar sürede Öğrenilebilir? sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

SEO`ya nerden başlamalıyım ?, Hangi dilleri öğrenmem gerek ? Yaklaşık ne kadar sürede Öğrenilebilir ?

CEVAP:

Arama Motoru Optimizasyonu yani en bilinen adıyla SEO, web sitelerinin belirlediği kelimelerde üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmadır. Günümüzde facebook ‘a girmek için Google ‘ın arama çubuğuna facebook yazıp, çıkan ilk bağlantıya tıklayan ciddi bir kesimin olduğu günümüzde, hiç şüphesiz ki arama motorlarında üst sıralarda olmanın önemi tartışılamaz.

SEO ‘ya Nereden Başlamalıyım?

Her şeyde olduğu gibi temelinden başlamak gerek. SEO ‘nun temelinde de Keywords (Anahtar Kelimeler), Title, Description, metatagler ve en önemlilerinden biri backlink kavramlarını mutlaka bilmek gerekir. Bunlar ilk aklıma gelenler, ki daha sayılabilecek çok madde var. Zaten işin içine girmeniz durumunda neler yapmanız gerektiğine dair ziyadesiyle kaynak bulmanız mevcut.

SEO iki şekilde yapılır; İç SEO ve Dış SEO

İç SEO: Site içi yapılan çalışmadır. Yani sayfa düzeni, içeriği ve yukarıda temel olarak bahsettiğim kavramlar bunlardan sadece bazılarıdır.

Dış SEO: Site dışı yapılan çalışmadır. Google Web Master Tools kullanımı, Dmoz gibi dizinlere kayıt, backlink çalışmaları örnek verilebilir.

Bu noktaya kadar yazdıklarım sadece genel unsurlardır.

Hangi Dilleri Öğrenmem Gerek?

SEO HTMLSEO ‘yu adam gibi yapmak için kesinlikle bilinmesi gereken diller HTML ve CSS’dir. Çünkü SEO için çok önemli olan site içi yapılan HTML düzenlemeleri olmazsa olmaz.

Bunun yanı sıra, çalışma yapılacak web sitesinde SEO bazlı düzenlemeler yapabilmek için o web sitesine ait yazılım dilini bilmekte işe yarayacaktır. Örneğin PHP ile yazılmış dinamik bir web sitesini ele alalım. Her sayfada, o sayfaya ait özel, özet açıklama metni (description), anahtar kelimeler (keywords) olmasının çok ciddi yararı var. Bunu yapabilmeniz için PHP bilmek gereklidir.

SEO Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Aslında SEO öğrenme süreci bitmez =) Çünkü arama motorları sürekli gelişir ve değişir. Sürekli güncellemeler gelir. Sürekli takip etmek gerekir. Fakat “SEO’cuyum” diyebilmeniz yada SEO ‘dan ekmek yemeniz için gerekli bilgi ve birikime ulaşmanız bir kaç aylık sıkı bir çalışma gerektirir.

Zaten SEO sadece okuma ile değil, yazılımda olduğu gibi uygulama ile öğrenilir. SEO hakkında edindiğiniz bilgileri bir web sitesi oluşturup, SEO çalışması yaparak sürekli takip etmeniz gereklidir. Yaptığınız SEO çalışmasından hangi durumlarda, ne kadar sürede verim alıyorsunuz, her gün takip ederek analiz etmeniz, bilginizi ve yaptığınız çalışmayı test etmeniz şart.

Örneğin ben yaptığım SEO çalışmalarını her gün takip ederim. Ciddi bir düşüş yada çıkış gözlemlediğimde bunun nedeninin ne olduğunu anlamaya ve bundan sonra onu yapmaya yada yapmamaya dikkat ederim.

SONUÇ

SEO İçin En Değerli Türkçe Kaynak adlı makalemde de belirttiğim gibi, değerli dostum Kaan GÜLTEN ‘in sitesi SeoHocasi.Com ve kitapları son derece değerli kaynaklar. Bu kaynaklardan edinilen bilgileri uygulama ve sıkı takip etme vesilesi ile kayda değer bir seviyeye ulaşmak mümkün.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı