İzinsiz SMS, Mail, Arama Şikayet Yeri

1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere artık izinsiz SMS ve izinsiz mail gönderimi, izinsiz arama yapılması artık yasak. Bu yasaya uymayan firmalara ciddi cezalar verilmektedir. 

Öyle ki, bir firma bir tüketiciye izinsiz SMS ve izinsiz mail göndermesi yada izinsiz arama yapması durumunda 5 bin TL para cezasına çarptırılmaktadır. Her bir izinsiz SMS ve yada izinsiz aramada ise artı 5 bin TL ceza kesilme durumu söz konusudur. Bu ceza maksimum 50 bin TL olarak verilmektedir.

Yasa çıktığından bu yana bir çok firma artık tüketicilere izinsiz SMS ve izinsiz mail gönderimi yada izinsiz arama yapma gafletinde bulunmuyor. Fakat bazı firmalar ya olayın ciddiyetinin farkında olmayıp yada yasayı ciddiye almayıp izinsiz SMS ve izinsiz mail gönderimine yada izin arama yapmaya devam ediyor.

Bu tarz durumlar ile karşılaşan tüketiciler ise, yasayı sallamayan bu firmaların , , için nereye başvuracağını bilmiyor. Çoğu sitede de sadece “Gümrük ve Ticaret bakanlığına şikayet etmek gerekli” şeklinde yetersiz bilgi yer alıyor. İşte nereye ve nasıl şikayet edeceğinizin ayrıntılı açıklaması:

, Mail, Arama Şikayet Yeri

İster izinsiz sms şikayet, ister izinsiz mail şikayet, istersenizde izinsiz arama şikayet etmek isteyin, şikayet adresiniz Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi sitesi olan gtb.gov.tr sitesi. Burada sayfanın altında “e-ileti şikayet” resmi var. Buraya tıkladığınızda gideceğiniz adres tiss.gtb.gov.tr olacak ve karşınıza bu şekilde bir ekran çıkacak:

İzinsiz Mesaj, Mail, Arama Şikayet Yeri

Burada gördüğünüz formda ilk olarak TC Kimlik numaranızı, ardından doğum yılınızı ve size onay SMS ‘i gelmesi için cep telefonunuzun numarasını yazarak “Giriş” butonuna basıyorsunuz. Ardından karşınıza bu ekran geliyor:

İzinsiz Mesaj, Mail, Arama Şikayet Yeri

 

Bu ekranda telefonunuza gelen 4 haneli şifreyi girerek “Devam” butonuna basarak sisteme giriş yapıyorsunuz. Sisteme giriş yaptığınızda daha önceki şikayetlerinizi görebileceğiniz ve yeni şikayet yapabilmeniz için seçeneklerin bulunduğu bu ekran geliyor:

İzinsiz Mesaj, Mail, Arama Şikayet Yeri

Girmiş olduğunuz sayfanın solunda izinsiz mesaj şikayeti yapacaksanız “Kısa mesaj (SMS) şikayeti yap“, yapacaksanız “Sesli arama şikayeti yap yapacaksanız “E-Posta şikayeti yap” ve daha önceden yaptığınız bir şikayetin durumuna bakmak istiyorsanız “şikayet durumu takibi” seçeneğine tıklıyorsunuz.

İzinsiz mesaj şikayeti, izinsiz arama şikayeti, seçeneklerinden birini seçtiğinizde karşınıza şöyle bir ekran geliyor:

İzinsiz Mesaj, Mail, Arama Şikayet Yeri

Bu ekranda size ait bilgileri girmenizin yanı sıra, şikayet edeceğiniz izinsiz SMS, izinsiz E-Posta, izinsiz arama ile alakalı bilgiler verebiliyorsunuz. Özellikle ekran görüntüsü girmeniz yararlı olacaktır. Tüm gerekli bilgileri eksiksiz girmeniz durumunda “Başvuru Yap” butonuna tıklayarak izinsiz arama şikayeti, izinsiz E-Posta şikayeti, için başvuru yapıyorsunuz.

Şikayet İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şikayet etmek için öncelikle bilinmesi gereken şey, şikayet edilecek izinsiz sms, izinsiz arama ve izinsiz e-mail ‘in belirlenen kurallara uygun olmasıdır. Yani size her SMS ve E-Posta yollayan, arama yapan firmayı şikayet edemezsiniz. Etseniz dahi bundan bir netice alamazsınız. Dolayısıyla şikayet edebilmeniz için başlıca gerekçeler şunlardır:

* Size gönderilen mesajın, sizin onayınız olmadan gönderilmiş olması gereklidir. Yani daha önceden size mesaj göndermesi için onay vermiş iseniz şikayet etmeniz bir şey ifade etmez.

* Size gönderilen mesajda, gönderenin tanınabilir olmasını sağlayacak bilgiler bulunmaması gereklidir. (İletişim bilgileri, ticaret unvanı, marka veya işletme adı vs.)

* Size gönderilen mesajda, ret bildiriminin yapılmasına ilişkin teknik bir imkan sunulmamış olması gereklidir.

* Siz mesaj almak istemediğinizi belirttiğiniz tarihten en az 3 gün sonra mesaj almaya devam ediyor olmanız gereklidir.

* Size gönderilen mesajda belirtilen indirim yada promosyona ulaşabilmeniz için detaylı bilginin yer almaması gereklidir.

Burada belirtilen koşulların hepsinin sağlanması şart değildir. Bir yada bir kaçının gerçekleşmesi şikayet edebilmeniz için yeterlidir.

SONUÇ

Bu tarz yasayı ve tüketici haklarını ihlal eden firmalar, sadece tüketicilerin haklarını ihlal etmekle kalmadıkları gibi diğer yasaya uyan firmalarında boşu boşuna yasaya uyduğunun düşünülmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle başta kendi haklarını korumakla mükellef tüketiciler olmak üzere, yasaya uyan diğer firmalarda, kendileri gibi yasaya uymalarını sağlamalıdır.

Unutmayın, yasayı ihlal etmesi durumunda, boş verip şikayet etmeyerek yasaya uymasını sağlamadığınız kişilerin, bir başkasına yarattığı sorunda sizinde payınız bulunmaktadır. Zira bu kişilerin size yarattığı sorun nedeniyle yasalara uymasını sağlamanız durumunda, bir başkasına sorun yaratma ihtimalinin de önüne geçmiş olacaksınız. Aynı şekilde bir başkası yasaya uymayan kişinin yasaya uymasını sağlaması durumunda, o kişinin size sorun yaratmasının önüne geçmiş olacak.

Duyarlı olalım, bu konuya dair mümkün olduğunda kişileri bilgilendirmeye çalışalım.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı