İngilizce Site mi Yoksa Türkçe Site mi Para Kazandırır?

İngilizce Site mi Yoksa Türkçe Site mi Para Kazandırır?

mi yoksa Türkçe site mi kurması durumunda çok para kazanabileceğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba,
Ben website kurmak ve bu yoldan iyi paralar kazanmak istiyorum. Bunun üzerine araştırmalarıma devam ediyorum ama aklıma takılan çok önemli bir soru var.
Website mi İngilizce açarsam mı daha çok kazanırım yoksa Türkçe mi?
Ayrıca İngilizce website açarsam Türkiye den gelecek takipçilerimi kaybetmez miyim?
Eğer İngilizce açarsam Türkiye ‘den nasıl takipçi veya reklam toplarım?
Ya da tüm bu endişelerimin yerine siteme hangi ülkeden girilirse otomatik olarak çevrilir mi acaba?

LÜTFEN SORULARIMA CEVAP YAZIN, GÜNLERDİR ARAŞTIRIYORUM BİR CEVAP BULAMADIM. ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR…

CEVAP:

Aslında biraz mantıklı düşünüldüğünde soruların cevapları yine soruların kendisinde saklı. Dolayısıyla bizde cevabımızda bu saklı olan cevapları göz önüne çıkaracağız =)

Web Sitesinin Türünün Önemi

İngilizce SiteTürkiye ‘de yaşayan biri olup İngilizce site kurmanın mantıklı olduğu birkaç site türü var. Özellikle sağlam projeler geliştirip, hedef kitlesi yurt dışı olan proje sahiplerinin çoğu web sitelerini İngilizce yapıyorlar. Diğer yandan plaza dünyası olarak tabir edebileceğimiz, iş dünyasının üst kademesine hitap eden pek çok ve bilişim ajansı da web sitelerini İngilizce yapmayı tercih ediyor. Zira bu bir nevi bilinçaltına “biz o kadar iyi işler yapan elit bir firmayız ki, İngilizce bilmeyen basit firmalara hizmet vermiyoruz” mesajı veriyor.

Mesele reklam almaya ve reklamlardan para kazanmaya gelince işin rengi değişiyor. Çünkü bir sitenin reklam alması üzerine konuşacak olursak o site yüzde 99 oranında güncel içeriklerin üretilip yayınlandığı bir içerik sitesi demektir. Dolayısıyla bu sürekli olarak İngilizce içeriklerin üretilip yayınlanması anlamına geliyor.

İngilizce Sitenin Ziyaretçi ve

İngilizce siteyi ayrı bir başlık altında ele almak gerekiyor. Yazının başında da dediğim gibi sorunun cevabı, soruların içinde gizli. Yani İngilizce bir site kurulursa, Türkiye ‘den takipçiler kaybedilir. Diğer yandan İngilizce bir site kurulursa, Türkçe bir siteye nazaran takipçi ve reklam toplaman çok çok daha zor olur. Çünkü bir sitenin en büyük ziyaretçi kaynağı arama motorlarıdır. Arama motorlarında da Türkiye ‘deki ziyaretçiler doğal olarak Türkçe arama yaparlar. Senin siten İngilizce olduğu içinde doğal olarak aramalarda çıkmayacaktır. Çıksa dahi İngilizce olduğu için, İngilizce bilmeyen on milyonlarca Türk internet kullanıcısı siteni ziyaret etmeyecektir. Siten ziyaret edilmediğinde de reklam gelirin düşük olacaktır. Bir nevi zincirleme reaksiyon =)

Sitene hangi ülkeden girilirse o ülkenin diline otomatik olarak çevrilmesini sağlamak yazılımsal olarak mümkün. Fakat günümüzde hangi ülkeden giriş yapıldığının tespit edilmesini engelleyen çok fazla unsur var. Google arama motoru optimizasyonu açısından da sağlıklı bir yöntem değil. Neticede Google bir bağlantıyı indexlediğinde ona göre bir özet oluşturan sisteme sahip. Aynı bağlantıya ait farklı dillerde özet oluşturmuyor. Bu tarz kafa karıştıran durumları da hoş karşılayacağını zannetmiyorum =)

İngilizce Site Kurmanın Avantajı

Ziyaretçi ve Reklam Geliriİngilizce site kurmanın reklam geliri açısından bir avantajı var. O da yurt dışında reklamlar için ödenen maliyetlerin Türkiye ‘ye kıyasla yüksek olması. Dolayısıyla reklam yayıncılarının geliri de bu doğrultuda yüksek olabiliyor. Biraz daha açık olmak gerekirse, Google reklamları yayınladığınız bir siteniz var diyelim. Sitenizde X firmasının reklamı çıkıyor. X firması o reklamın yayınlanması için tıklama başına atıyorum 1 TL vermiş. O reklama ziyaretçiniz tıkladığında doğal olarak siz en fazla 70-80 kuruş civarında bir ücret kazanabilirsiniz. Google, paranın yüzde kaçını cebe atıyor, yüzde kaçını yayıncıya veriyor bilmiyorum, sadece mantığı anlatmaya çalışıyorum. Zira Google ‘da bu aracılık hizmeti için bir para kazanacak.

Düz mantık gidelim, Amerika ‘daki bir X firması reklamlara tıklama başına 1 dolar ödüyor diyelim. Bu sefer 0,70-0,80 dolar yani 2,45 TL kazanmanız anlamına geliyor. Tabi bu mantıkla alakalı olarak sitenizi ziyaret edenlerin lokasyonu, sitenizin türü gibi pek çok unsur var.

SONUÇ

Netice olarak söz konusu olduğunda sitenin içeriğinin çok büyük önemi var. İngilizce bir site kurulursa İngilizce kelimelerde arama yapıp, İngilizce bilenler tarafından, Türkçe ise Türkçe bilenler tarafından ziyaret edilir. Sitenin içeriği ne ise ya da ziyaretçi hangi alanlarda arama yapıyorsa, ona göre reklam çıkar ve kazancınızda ona göre düşük ya da yüksek olur. Fakat hangi dilde site kurarsanız kurun, para kazanmanın temelinde olabildiğince çok ziyaretçiye sahip olabilmek yatmaktadır. Diğer yandan günümüzde reklam engelleyici programların fazlasıyla artması da, yayıncıların reklam gelirinden para kazanmasını fazlasıyla zorlaştırdığını söylemek gerek =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı