Genymotion Hatası ve Çözümü

Genymotion Hatası ve Çözümü

bize yamuk yaptı millet, toplanın!

Yere göğe sığdıramadığımız, uğruna Android SDK ile gelen emülatörü itin götüne soktuğumuz, ana, bacı, gardaştan sonra en çok sevdiğimiz emülatörümüz durduk yere hata verdi. Emülatörümüzü play ettiğimizde logo çıkmadan hata mesajı basıyor ve emülatörümüz açılmıyordu. Hata mesajımız bu:

Unable to connect to your virtual device! Genymotion will now stop. Check your VirtualBox configuration.

For more information refer to:
http://cloud.genymotion.com/page/faq/#collapse-nostart

Linke tıkladığımızda gittiğimiz sayfada anlatılanları yaptık ama bir nane olmadı. Hatanın ekran görüntüsü ise bu:

Genymotion Hatası ve Çözümü

Bu hatanın çözümünü Türkçe ve İngilizce kaynaklardan araştırdık, anlattıklarını uyguladık. Gittik güvenlik duvarımızı kaldırdık, Java ayarlarımızı düzenledik, internetteki bir kaç anlatım doğrultusunda ayar ve düzenleme daha yaptık fakat işe yaramadı. En son bi Japon sitesinde çözümü bulduk. Sağolsun çekik gözlüler bu sıkıntımıza da çağre oldular. Şimdi bu hatayı nasıl çözeceğimize bakalım.

Öncelikle Genymotion kurulumunda bize kurulumunu yaptıran ‘ı açıyoruz. Ardından üst kısımdaki menüden File>>Prefences… diyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Açılan pencereden “Network” kısmına geliyoruz ve sağ kısımda bulunan +’lı icona ( (Ins)) tıklıyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Bu sayede bir tane daha “ #2″ eklemiş oluyor.

Siz önce gidiyorsunuz zaten mevcut olan “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter“a tıklıyorsunuz. Karşınıza açılan “Adapter” kısmında bulunan “” ve “” kısımlarının karşısında yazan adreslerin aynısını kopyalıyor ve yeni oluşturduğunuz “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2“ye gelip yapıştırıyorsunuz.

Aynı işlemi “DHCP Server“a gelip, “Enable Server“ı aktif edip, ““,”Server Mask”,”” ve “” içinde yapıyorsunuz. Dolayısıyla “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter” ile “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2” “Adapter” bölümündeki kısımlarıyla “DHCP Server” kısımları aynı oluyor.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Genymotion Hatası ve Çözümü

Gerekli eklemeleri yaptıktan sonra OK deyip kapatıyoruz. Ardından oluşturduğumuz emülatörümüze gelip sağ tıklıyoruz ve “Settings…” diyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Açılan pencerede “Network” diyoruz. “Name” kısmının karşısındaki kısımdan son oluşturduğumuz “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2“yi seçiyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Ardından işaretli olan “” kutucuğunun işaretini kaldırıp OK diyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Artık Genymotion ‘umuzu açıp, emilatörümüzü Play edebilir, sorunsuz bir şekilde çalıştığını görebiliriz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Konunun başında da dediğim gibi bir çok ayar yaptım. Gittim güvenlik duvarını kaldırdım, java düzenlemesi yaptım falan filan. Ardından bu yöntem ile sorunu halledince “ulan acaba güvenlik duvarımı kaldırmam ve diğer ayarları yapmış olmam nedeniyle mi çalıştırdı …” diye düşündüm. Tekrar güvenlik duvarını açtım, diğer ayar ve düzenlemeleri geri alarak tekrar çalıştırdım. Herhangi bir sorun yaşamadım.

Bu sorun kesinlikle kesin bir çözüm değildir gençler. Bu yöntemi yaptıktan sonra bu hatayla tekrar karşılaştık. Dolayısıyla sizinde böyle bir hatayla karşılaşmanız durumunda yapmanız gereken tek şey yine “Oracle VM Virtual Box“ı açıp, oluşturduğunuz emülatöre sağ tıklayıp, açılan pencereden “Network” deyip, işaretli olan “Enable Network Adapter” kutucuğunun işaretini kaldırıp OK demeniz yeterli olacak. Yani sıfırdan aynı işlemleri yapmanıza gerek yok.

Olurda bu yöntem işinize yaramazsa elbette internetteki diğer yöntemleri denemenizde fayda var.

Bir konunun daha sonuna dayandık dayı yeğenleri. Her ne kadar Genymotion bize yamuk yapmış olsa da yinede en kral emülatör olarak kalbimizdeki yerini koruyor. Daha iyisi çıkana kadar en iyisi bu …

Bir sonraki Android uygulama geliştirme konusunda kodlamaya kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kendinizi öpün …

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • İsmini Vermek İstemeyen Pengue

  Ağbi sesin çok güzelmiş. Bizim için bi şarkı söylersin umarım 😀

  • O ekstraya girer.

   • İsmini Vermek İstemeyen Pengue

    Tamam ağbi :D. Sadece şakaydı neyse kolay gelsin 😀

   • İsmini Vermek İstemeyen Pengue

    Ağbi varya seni sanatçı yapsalar ne iyi olurdu haa :D. Maşallah ses tonu cillop gibi. Hem mutlu olurdun rahat zengin olurdun ağbi. Ahh ah 😀

 • Batuhan Demirelcik

  Abi ben dediklerini yaptım File prefencesden oluşturdum aynılarını kaydettim sonra bi kontrol edeyim dedim kaydetmişimmi diye bir baktım Adapter kısmında 0.0.0.0 ikincisindede 0.0.0.0 yazıyor kaydettim ama kaçkere denedim olmuyor birde bana yeni network oluşturyurken ve virtualı kurarkan şöyle bi ıuyarı çıktı.”Bu yazılım windows xp yazılım logo güncellemesinden geçemedi Devam etmek istiyormusunuz yazıyordu” Yaparsan yardım edersen sevinirim.BİRDE SAĞ ALTTA YEREL OLUŞTURLAN AĞ GEÇERSİZ AĞ OLUYOR

  • Güvenlik duvarını etkisiz hale getirmen gerekebilir kardeşim. Windows XP ‘de farklı olabilir.

   • Batuhan Demirelcik

    Zaten kapalı hala çözümü anlayamadım bluestacks yükleyecem ondada error 1406 veriyor .ss clash of clans oynuyacagm ama işte .s

   • Batuhan Demirelcik

    ABİ GÜVENLİK DUVARI ETKİSİZ HALDE ZATEN DAHA NE YAPABİLİRİM BİLDİGİN BİRŞEY VARMI

    • Valla kardeşim Windows XP kullanıyorsun. Windows XP’ye destek yıllar önce kesildi. Hatta akıllı telefonlar o zamanlar daha tam anlamıyla yaygınlaşmamıştı. Sorun işletim sisteminde olması gereken unsurların olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Windows 7 yükle bence.

     • Batuhan Demirelcik

      Peki win 7 nasıl yükleniyor kendim yükleyebiliyormuyum yüklenincede dosyalarım gidiyormu

     • Kardeşim işletim sistemini kurmayı soruyorsun şu anda. Bunu buradan anlatmak kolayda senin anlaman zor. O yüzden etrafında format atıp işletim sistemi kurmasını bilen birini bul ve o sana göstersin. Dosyaların gitmez ama bilgisayarda kurulu olan bütün programlar gider.

     • Batuhan Demirelcik

      Ozaman en iyisi bilgisayarcıya götürüp halletmek 🙂

 • Emir Tez

  size çözümü veriyorum hemde %100 çözdüm pc yi açtınız internet bağlantınızı kesin sonra genymotionu acın android yazısı gelecek ondan sonra internetinizi acın sorun halloldu Japonlara gereng yok biz bize yeteriz 🙂 denemesi bedava 10 kere denedim onunda da aynı sonucu aldım herkese sorunsuz günler geceler …

 • Bura

  unable to start the virtual device.
  the virtual device got ne ıp adress.
  şeklinde giden bir hata alıyorum ne yapıp ettiysem düzeltemedim. herşeyi adım adım ve düzgün uyguladım kurulum sırasında. ip leri buradaki gibi yapıyorum tıpa tıp. ama genymotion’ı açmaya çalıştığımda aynı hatayı alıyorum ve tekrar ağ ayarlarına girdiğimde ip lerin değişmiş olduğunu görüyorum. ayarlar sabit kalmıyo. çözümde bana yardımcı olabilirmisiniz. saatlerdir interneti talan ettim

  • Benim yaşadığım sorun ve çözüm bu. Senin bahsettiğin hata bu hata ile aynı ise, çözümde burada anlatıldığı şekilde olmalı. Değil ise farklı çözüm bulmalısın. Ben sadece karşılaştığım hatalara çözüm bulabilirim, karşılaşmadığım hataları tekrar etme ve çözme gibi bir imkanım yok =)

 • Furkan Klk Yavuz

  Benim yaşadığım problem

  Unable to start the virtual device.

  Virtualbox can not start the virtual device.

  To find out of the problem start the virtual device from virtualbox

  for more information…..