Genymotion Hatası ve Çözümü

Genymotion Hatası ve Çözümü

bize yamuk yaptı millet, toplanın!

Yere göğe sığdıramadığımız, uğruna Android SDK ile gelen emülatörü itin götüne soktuğumuz, ana, bacı, gardaştan sonra en çok sevdiğimiz emülatörümüz durduk yere hata verdi. Emülatörümüzü play ettiğimizde logo çıkmadan hata mesajı basıyor ve emülatörümüz açılmıyordu. Hata mesajımız bu:

Unable to connect to your virtual device! Genymotion will now stop. Check your VirtualBox configuration.

For more information refer to:
http://cloud.genymotion.com/page/faq/#collapse-nostart

Linke tıkladığımızda gittiğimiz sayfada anlatılanları yaptık ama bir nane olmadı. Hatanın ekran görüntüsü ise bu:

Genymotion Hatası ve Çözümü

Bu hatanın çözümünü Türkçe ve İngilizce kaynaklardan araştırdık, anlattıklarını uyguladık. Gittik güvenlik duvarımızı kaldırdık, Java ayarlarımızı düzenledik, internetteki bir kaç anlatım doğrultusunda ayar ve düzenleme daha yaptık fakat işe yaramadı. En son bi Japon sitesinde çözümü bulduk. Sağolsun çekik gözlüler bu sıkıntımıza da çağre oldular. Şimdi bu hatayı nasıl çözeceğimize bakalım.

Öncelikle Genymotion kurulumunda bize kurulumunu yaptıran ‘ı açıyoruz. Ardından üst kısımdaki menüden File>>Prefences… diyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Açılan pencereden “Network” kısmına geliyoruz ve sağ kısımda bulunan +’lı icona ( (Ins)) tıklıyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Bu sayede bir tane daha “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2” eklemiş oluyor.

Siz önce gidiyorsunuz zaten mevcut olan “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter“a tıklıyorsunuz. Karşınıza açılan “Adapter” kısmında bulunan “” ve “” kısımlarının karşısında yazan adreslerin aynısını kopyalıyor ve yeni oluşturduğunuz “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2“ye gelip yapıştırıyorsunuz.

Aynı işlemi ““a gelip, “Enable Server“ı aktif edip, “Server Address“,”Server Mask”,”” ve “” içinde yapıyorsunuz. Dolayısıyla “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter” ile “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2” “Adapter” bölümündeki kısımlarıyla “DHCP Server” kısımları aynı oluyor.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Genymotion Hatası ve Çözümü

Gerekli eklemeleri yaptıktan sonra OK deyip kapatıyoruz. Ardından oluşturduğumuz emülatörümüze gelip sağ tıklıyoruz ve “Settings…” diyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Açılan pencerede “Network” diyoruz. “Name” kısmının karşısındaki kısımdan son oluşturduğumuz “VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2“yi seçiyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Ardından işaretli olan “” kutucuğunun işaretini kaldırıp OK diyoruz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Artık Genymotion ‘umuzu açıp, emilatörümüzü Play edebilir, sorunsuz bir şekilde çalıştığını görebiliriz.

Genymotion Hatası ve Çözümü

Konunun başında da dediğim gibi bir çok ayar yaptım. Gittim güvenlik duvarını kaldırdım, java düzenlemesi yaptım falan filan. Ardından bu yöntem ile sorunu halledince “ulan acaba güvenlik duvarımı kaldırmam ve diğer ayarları yapmış olmam nedeniyle mi çalıştırdı …” diye düşündüm. Tekrar güvenlik duvarını açtım, diğer ayar ve düzenlemeleri geri alarak tekrar çalıştırdım. Herhangi bir sorun yaşamadım.

Bu sorun kesinlikle kesin bir çözüm değildir gençler. Bu yöntemi yaptıktan sonra bu hatayla tekrar karşılaştık. Dolayısıyla sizinde böyle bir hatayla karşılaşmanız durumunda yapmanız gereken tek şey yine “Oracle VM Virtual Box“ı açıp, oluşturduğunuz emülatöre sağ tıklayıp, açılan pencereden “Network” deyip, işaretli olan “Enable Network Adapter” kutucuğunun işaretini kaldırıp OK demeniz yeterli olacak. Yani sıfırdan aynı işlemleri yapmanıza gerek yok.

Olurda bu yöntem işinize yaramazsa elbette internetteki diğer yöntemleri denemenizde fayda var.

Bir konunun daha sonuna dayandık dayı yeğenleri. Her ne kadar Genymotion bize yamuk yapmış olsa da yinede en kral emülatör olarak kalbimizdeki yerini koruyor. Daha iyisi çıkana kadar en iyisi bu …

Bir sonraki Android uygulama geliştirme konusunda kodlamaya kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kendinizi öpün …

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı