Basit Bir Android Oyun Yapmak

Basit Bir Android Oyun Yapmak

Bu konumuzda “Basit bir Android ” sorunu cevaplıyoruz.

SORU:

İyi günler, ben ve bir arkdaşım daha Android için basit düzeyde bir oyun-uygulama yazmaya karar verdik. Bu işe nereden başlamalıyız? İngilizcemiz de güzel fakat, daha önceden bir tecrübemiz yok.

CEVAP:

Öncelikle belirtelim konusunda  üzerinde çalışmanız gerekiyor. Android kategorisinde , gibi temel dersler mevcut.

Öğrenmeniz gereken şey çok fazla değil aslında. Tahminim gerekli özeni göstermeniz durumunda 1 ayda yaparsınız. Zaten İngilizce biliyor olmanız ciddi bir avantaj bu konuda. Genel olarak zaten yazılım öğrenme yada yazılım ile ilgili bir şey yapmak için önce soru sorar sonra o soruya çözüm ararsınız. Atıyorum; “Sayfalar arası veri taşıma nasıl yapılır?” diye kendi kendinize soru sorar, ardından bunun Google ‘da çözümünü ararsınız. Yazılımla alakalı sorulara en çok cevap İngilizce kaynaklarda mevcuttur.

Android Oyun Flappy BirdBasit bir konusunda Flappy Bird oyununu örnek alalım. Bir tane salak bir kuş resmi ve boru resimleri, x ve y koordinatları verilerek yapılmış bir oyun. Tabi başka ufak tefek şeylerde var fakat işin özü bu. Dolayısıyla basittir.

SONUÇ

Tavsiyem önce temel konulardan başlayın. “String nedir?“, “if nedir?” vs. gibi … Ardından yapmak istediğiniz bir şeyler ile ilgili sorular türetin. Yine Flappy Bird oyunundan örnek verecek olursak ekrana dokunulduğunda kuşun yukarı nasıl sıçradığını, ekranda nasıl ilerlediğini sorular türeterek araştırın ve öğrenin.

Acele etmeyin, yavaş yavaş, zevk alarak, sıkılmadan, deneme yanılma yöntemiyle ve başaramayacağınızı düşünmeden yapmaya çalışın 😉

Bu anlattıklarımın basit bir Android oyun yapmak için olduğunu da unutmayın. Zira Clash Of Clans gibi bir oyun söz konusu olursa işin rengi çok değişir =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • faqa41

  yeni başlayan arkadaşlara ingilizce video dersleri: http://www.mybringback.com/series/android-basics/

 • çılgınSincap

  Hangi program kullanıcağız mesela

  • andoid studio ile başlamanız çok iyi olur sonuçta google destekliyor kaynak sıkıntısı çekerssiniz diyorlar ancak zaten hepsi java ile yapılıyor

 • Tly

  hocam android sıstemde bır sıte tarzı bısey yapmak içindemi java şart

 • Onur Abiniz

  Hangi siteye veya hangi program dan yapıyonuz

 • Onur Abiniz

  Android den oyun yapma programı yapmanız olmazmi yaparsanız ALLAH razı olsun