Web Sitesi yada Oyunun Ücretsiz Tanıtımını Yapmak

Web Sitesi yada Oyunun Ücretsiz Tanıtımını Yapmak

Gelen soru vesilesiyle oyun ve web sitesi tanıtımı yapmaya dair bilgiler veriyoruz.

SORU:

Birkaç gün önce google playde 3 adet oyun yayınladım. Ancak oyunları yaymayı başaramadım. Ücretsiz bir şekilde oyunların tanıtımını yapabilceğim bir site var mı?

CEVAP:

Ücretsiz

Tanıtım meselesini, bunun gerekliliğini, hangi platformlarda, ne şekilde tanıtımlar yapacağını uzun uzun yazmıcam. Çünkü bunların her biri birer makale konusu niteliğinde. Sadece web sitesi yada yapılan bir oyunun ücretsiz tanıtımını yapmayı düşünen kardeşlerimizin bu düşüncesine yönelik bir kaç bilgi vermeye çalışıcam.

yapabileceğiniz yerler var elbet. Bunların bir kaç tanesine göz fırlatalım;

; Bu sitelerin sahipleri, bir site kurarlar, sitelerine ücretsiz olarak önüne gelenden tanıtım yazısı kabul ederler. Fakat bu tarz siteleri kimse ziyaret edip de, nerede ne var diye incelemez. Sadece tanıtım yapmak isteyenler siteye gelir. Dolayısıyla kimse sizin konunuza bakıp da, tanıtımını yaptığınız şeyi dikkate almaz. Ayrıca bu tarz sitelerden çok fazla link çıkışı olduğu için, sizin o sitede bağlantınızın olması SEO açısından çokta sağlıklı değildir.

Ücretsiz Tanıtım Yapmakİmleme Siteleri; İmleme sitelerinin de mantığı, belli kategorilerde ve etiketlerde site ve sitelere ait bağlantıları paylaşmaktır. Aynı ücretsiz tanıtım siteleri gibi, site ziyaretçilerinin çoğu tanıtım yapma maksadıyla siteye gelen kişilerden oluşur. Dolayısıyla yine size çok fayda sağlamamasının yanı sıra yine SEO açısından sıkıntılara neden olabilir.

Forum Siteleri; Bazı forum sitelerinde ücretsiz olarak tanıtım yapma imkanı sunan bölümler bulunmaktadır. Fakat bu bölümlerde çok fazla tanıtım maksatlı konu açıldığı için kısa sürede bir kaç sayfa geriye düşer, tanıtımınızı bir süre sonra kimse fark etmez. Hele ki bir çok forum sitesinde “içeriği görmek için üye ol” gibi saçma sapan engellemeler olduğundan tanıtımını yaptığınız şeyin neredeyse hiç kimse farkına varmaz.

Sosyal Medya; Ücretsiz tanıtım yapabileceğiniz en iyi yer sosyal medyadır. Sosyal medyada etkin bir tanıtım yapabilmeniz için sosyal medya yönetimi konusunda iyi bilginiz olması gereklidir.

Ücretsiz tanıtım yapmak konusunda bir kaç alan daha yazılabilir fakat görüldüğü üzre sosyal medya hariç hiç biri kayda değer sonuçlar vermez. Sosyal medyada da kayda değer bir sonuç almak içinde iyi bir sosyal medya yönetim bilgisine sahip olmanız gereklidir.

SONUÇ

Basit düşünelim; Eğer ücretsiz tanıtım ile kayda değer sonuçlar alınabilseydi, bugün yaptığı bir şeyin tanıtımı için on binlerce kişi ücretli reklam verme, tanıtım yazıları yazma ve diğer yolları tercih eder miydi… Hiç kimse yaptığı bir şeyin, ücretli tanıtımını yapması durumunda aldığı sonucun aynısını, ücretsiz tanıtım yapması durumunda alabiliyor olsaydı, yolunu tercih etmezdi. Kaldı ki, ücretli tanıtım yapan kişilerin çoğu, bütün ücretsiz tanıtım yollarını bilen, internette ciddi bir geçmişe sahip kişilerdir. Bu kişiler ücretsiz tanıtım yollarından bir cacık olmayacağını bildikleri için ücretli tanıtım yollarını tercih ederler.

Eğer yaptığınız oyun yada web sitesine güveniyorsanız, onun kayda değer bir yere gelmesini istiyorsanız, ondan iyi yada kötü bir şekilde maddi bir kazanım elde etmek istiyorsanız, elinizi cebinize atmanız gereklidir. Aksi halde arzu ettiğiniz yere çok zor gelirsiniz.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı