Torrent Sitesi Kurmak Yasak mı?

Torrent Sitesi Kurmak Yasak mı?

 kurmanın yasak olup olmadığına dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Torrent sitesi kurmaya karar verdim severı filan aldım, sonra öğrendimki yasakmış  acaba nasıl bi cezayla karşı karşıya kalırım ?

CEVAP:

Torrent ‘i hep film, program, dizi ve benzeri telif hakkı gerektiren şeyleri indirme gibi durumlardan dolayı yasak, yasa dışı bir şey olarak görürüz. Bunun yanı sıra bazı haberlerde de Torrent siteleri ile ilgili pekte hoş olmayan şeyler okumuşluğumuz vardır. Peki Torrent Nedir?

Aslında Torrent bir dosya paylaşım sistemidir. Çok kısa açıklayacak olursak, normal indirmede siz bir dosyayı bir sunucudan indirirsiniz. Yani sizin o dosyayı indirmeniz sadece sunucu ve sizin aranızda gerçekleşen iletişim vesilesi ile olur.

Torrent ‘te ise siz bir şeyi sadece indirmezsiniz, aynı zamanda gönderirsiniz. İlk etapta dosya sunucudadır. Ardından kişiler sunucudan indirmeye başlar. Kişiler indirdikçe aynı zamanda dosya gönderimi yaptıkları için sunucunun yükünü hafifletir. Bir noktadan sonra sunucuya gerek kalmadan, o dosyayı indirmek isteyen kişi sadece indiren kişilerin gönderimi sayesinde dosyayı indirir. Dolayısıyla ne kadar çok kişi o dosyanın gönderimini yaparsa, sizde o dosyayı bağlantınızın izin verdiği ölçüde indirebilirsiniz.

Torrent Sitesi KurmakDiğer bir şekilde açıklayacak olursak, bir dosyayı 2 kişi gönderiyor ve gönderim hızları ikisininde 250 Kbps diyelim. Sizinde indirme hızınız saniyede 3 Mbps olsun. O dosyayı 2 tane 250 Kbps gönderim hızına sahip kişi gönderdiği için 3 Mbps olarak değil 500 Kbps civarında indirirsiniz. Eğer en az 6 tane 250 Kbps gönderim hızına sahip kişi o dosyayı gönderirse ve sizden başka o dosyayı indiren olmaz ise o zaman 3 Mbps olarak indirirsiniz.

Torrent Sitesi Kurmak Yasak mı?

Torrent bu noktaya kadar açıkladığımız gibi bir dosya paylaşım sistemidir. İnternette de yasak değildir. Fakat telif hakkı gerektiren dosya paylaşmak yasaktır. Dolayısıyla Torrent sitesi kurmak yasak değildir ama telif hakkı gerektiren dosya paylaşımını sağlayan Torrent sitesi kurmak yasaktır.

SONUÇ

Telif hakkı gerektiren kısacası illegal paylaşımlar yapan sitelere genel olarak ilk etapta “illegal dosya paylaşımı yapıyorsun, illegal olanları sitenden kaldır” şeklinde uyarı gelir. İllegal olmazsa zaten sitenin çokta bir cazibesi kalmaz. Dolayısıyla bu durum sitenin kapanmasıyla sonuçlanır.

Fakat bu durumun en büyük örneğini dönemin en büyük Torrent sitesi olan The Pirate Bay sitesi yaşadı. 2009 yılında açılan davada site sahipleri 1 yıl hapse ve 30 Milyon İsveç Kronu (yaklaşık 10 Milyon Türk Lirası) para cezasına çarptırıldı. Tabi burada dünyanın en büyük Torrent sitesinden bahsediyor olsak da “kesinlikle ceza almazsınız” yada “kesinlikle ceza alırsınız” şeklinde kesin konuşmak mümkün değil. Zaten siteden kazanılma ihtimali olan para bu riski almaya değmez. O yüzden macera aranmaması taraftarıyım 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı