On Binlerce İzinsiz SMS, Arama ve Mail Şikayeti Yapıldı

On Binlerce İzinsiz SMS, Arama ve Mail Şikayeti Yapıldı

1 Mayıs itibari ile kişilerin izni olmadan firmaların tanıtım amaçlı izinsiz sms, gönderimi ve izinsiz arama yapamayacağına dair bir yasa yürürlüğe girdi. Yasaya uymayan firmalar her bir izinsiz sms, izinsiz mail gönderimi ve izinsiz arama için 5 bin TL, maksimum 50 bin TL para cezası alacak.

Fakat ya yasayı sallamayanlar yada akılları sıra kurnazlık yapanlar izinsiz sms, mail gönderimine ve arama yapmaya devam ediyorlar.

35 Bin Şikayet Yapıldı

İzinsiz Mesaj, Mail, Arama Şikayet YeriDaha önce İzinsiz SMS, Mail, Arama Şikayet Yeri konusunda da bu tarz izinsiz sms, izinsiz mail gönderimi ve izinsiz aramaları nasıl şikayet edileceğini anlatmıştık. Gümrük ve Ticaret bakanlığının, bizimde anlatımını yaptığımı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi ‘den bu zamana kadar 35 bin şikayet yapılmış.

Bu 35 bin şikayetin 32 Bin 405 adeti izinsiz sms şikayetleri oluşturuyor. 2 bin 124 şikayetin nedeni ise kişileri izinsiz olarak arayanların yarattığı rahatsızlık nedeniyle yapılmış. 834 şikayet ise kişilerin istem dışı aldığı mailler nedeniyle gerçekleşmiş.

“Türkiye ‘nin Yasaları Bizi Bağlamıyor”

Kodcu Herif olarak bizde bu tarz rahatsız edici izinsiz sms, izinsiz mail gönderimine ve izinsiz aramalara maruz kalıyoruz. Bununla ilgili olarak izinsiz gönderim ve arama yapanlar ile kurduğumuz iletişimde Türkiye ‘deki yasalar çerçevesinde yaptıklarının suç olduklarını belirttik fakat cevap olarak “bizim merkezimiz Kıbrıs ‘ta. Bu yüzden Türkiye ‘nin yasaları bizi bağlamıyor” cevabını aldık.

Sanırım son dönemde bir çok firmanın merkezini Kıbras ‘a taşımasının nedeni de bu olsa gerek… Yetkililerin bu durumu da dikkate almalarında fayda var.

, mail gönderimi ve izinsiz arama şikayetlerini nasıl yapacağınıza dair ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız buradan buyurun: İzinsiz SMS, Mail, Arama Şikayet Yeri

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı