Yazılım Öğrenmek İsteyen Dertli Kardeşimiz

Yazılım Öğrenmek İsteyen Dertli Kardeşimiz

Ailesinden yeterince destek göremediğinden yakınan bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Ben 7.sınıfta okuyorum . Yazılım merakım 9 yaşımdayken başlamıştı . 9 yaşımdayken merakımdan dolayı sistem dosyalarını karıştırmaya başlamıştım . Ailem hiç yazılım öğrenmeme fırsat vermiyorlar . Her sene benim dershaneye gitmemi istiyorlar . Benim İngilizcede çok iyi olmama rağmen beni Amerikan kolejlerine göndermiyorlar . Ve bu beni çok üzüyor . Şu anda *** adlı bir sitede teknoloji blogu yazıyorum . Nasıl yazılım yazmayı öğrenebilirim acaba ?

CEVAP:

Genel Cevap: Aile desteği görememe konusu bir çok kardeşimin sıkıntısı. Çünkü aileler günümüz teknolojisini anlayamıyor, dolayısıyla bildikleri ve garanti olduğunu düşündükleri yola yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu durumda yapmanız gereken kendi çabalarınız ile bir yere gelmek olabilir.

Soruya Cevap: İlk defa bir soruyu genel ve soruya yönelik cevap diye ayırma ihtiyacı duyuyorum. Aslında konu açarak cevaplamamayı da düşündüm ama kurallara uyduğu için etik olmaz diye cevaplıyorum.

Öncelikle yaşın çok küçük. Bunu aşağılama maksatlı kesinlikle söylemiyorum, ki senden daha küçük kardeşlerimin çok güzel sorularını büyüklermiş ciddiyetinde cevapladım. Fakat senin farkına varmadığın ve varman gereken bazı sıkıntılar var küçük kardeşim.

Dert YanmakBirincisi yazılıma merak saldığın için sistem dosyalarını karıştırmanın hiç bir esprisi yok. Çünkü sistem dosyalarını karıştırmanın yazılımına hiç bir faydası yok. O sadece can sıkıntısı ve merak ile yapılan bir şeydir. Sistem dosyalarını karıştırarak da ne olduğunu, ne amaçla neyin nerede kullanıldığını öğrenemezsin. Bu nedenle “sistem dosyalarını karıştırıyorum, yazılım ile ilgili bir şeyler yapıyorum” zannetme.

İkincisi, ailem hiç yazılım öğrenmeme fırsat vermiyor, “beni sürekli dershaneye yolluyor” diye dert yanıyorsun. Bence en doğrusunu yapıyorlar çünkü senin önceliğin okulun ve okulunda başarılı olmak zorundasın, yazılımda değil.

Üçüncüsü, “İngilizcede çok iyiyim ama Amerikan kolejlerine göndermiyorlar” diye dert yanıyorsun, ki beni “acaba bu soruyu cevaplamasam mı …” diye ikileme düşüren kısım bu oldu. Çünkü bana soru soran kardeşlerim arasında “abi ailem çok fakir, hem okuyorum hem işe gidiyorum, yazılıma vakit ayıramıyorum” yada “ailemin parası olmadığı için beni üniversiteye göndermemelerinden korkuyorum” diye dert yananlar varken, senin aylık asgari ücretin 900 TL olduğu, yıllık kazancı 10.800 TL olan ailelerin yaşadığı bu ülkede, yıllık ücreti 30 Bin TL olan bir okula gidemediğin için dert yanman son derece canımı sıktı açıkçası.

SONUÇ

Bu durumu yaşının küçük olmasına ve ailenin muhtemelen maddi anlamda sana rahat bir yaşam sunması nedeniyle içinde bulunduğumuz ülke şartlarını görüp, farkında olmamana bağlıyorum. Bence sen yazılıma kafayı yorma küçük kardeşim. Okuluna ve dershaneye git, gel, ailenin sana sunduğu güzel hayatı yaşa ve çizdikleri yoldan yürü.

Aman onların sözünden çıkma, çünkü onların desteği olmazsa ayakta kalamayabilirsin.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı