Şehre Göre Üniversite Seçimi Düşüncesi

Şehre göre üniversite seçme ile ilgili soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum bu sene son sınıftayım , ODTÜ veya İTÜ yu kazanma gibi şansım var. Bildiğin üzere biri İstanbulda diğeri Ankarada. Sen olsan hangisini tercih ederdin ? Bana bir tavsiyede bulunabilir misin ?

CEVAP:

Üniversite Seçimi

Üniversite ve ŞehirBen olsam şehre göre yapmazdım. Çünkü söz konusu bu 4-5 sene sizin hayatınıza yön verecek. Bu nedenle şehire göre değil, okula göre karar vermek en mantıklısı olur. Dünya sıralamasına baktığımızda da ODTÜ 433, İTÜ 488. sırada.

Elbette üniversiteye gidilecek yerde önemlidir. Örneğin ulaşım, yeme içme fiyatları, kira ücretleri, yaşam standartları fakat söz konusu tercih hayatınız için dönüm noktası niteliğinde olduğundan bu unsurlar göz ardı edilebilir. Zaten hem İstanbul hemde Ankara büyük şehirler. Bu nedenle çok büyük eksiklikler söz konusu olmaz.

SONUÇ

Netice olarak ben olsan ODTÜ ‘yü tercih ederim. Tabi bu İTÜ ‘nün kalitesiz olduğu yada ODTÜ ‘ye gidilmesi durumunda iyi bir hayata sahip olup, İTÜ ‘ye gidilmesi durumunda kötü bir hayata sahip olunacağı anlamına gelmez. Bu iki kaliteli üniversiteden biri muhakkak başarılı bir kariyer yapmanızı sağlar. Fakat yine de ODTÜ daha ağır basıyor.

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
  • Ekin Abalıoğlu

    Hocam istanbulda iş imkanları daha çok eve üniversite okurken aynı zamanda sektörde gözlemleme imkanımız Ankara’ya nazaran daha çok bu da itü seçmek için mantıklı bir sebep değil midir ?

    • Tamam da sektörü nasıl gözlemleyeceksin? =) Okuldan fırsat buldukça alanınla alakalı firmalara girip “ben bir gözlem yapıp çıkıcam” mı diyeceksin? =) Sektörü gözlemleyebilmen için, o sektöre ait bir firmada işe girmen gerek ve orada bir süre çalışmalısın.

      Her ne kadar İstanbul ‘da Ankara ‘ya nazaran daha fazla iş imkanı olsa da Ankara ‘da boş bir şehir değil. Bunun yanı sıra staj dediğimiz olay, sektörü gözlemlemek ve iş dünyasında tecrübe edinmek için var. Dolayısıyla İstanbul ‘un bu sektör gözlemleme artısı üniversite tercihi konusunda çok büyük bir kıstas değil. Sen bitir ODTÜ ‘yü, İstanbul ‘daki firmalar zaten kapılarını sana açar 😉