İstifa Etmek Gerektiğini Gösteren 6 Unsur

İstifa Etmek Gerektiğini Gösteren 6 Unsur

İşsizliğin yüksek, iş bulmanın zor olduğu şartlarda istifa etmeyi düşünmek biraz akla yatkın gelmeyebiliyor. Fakat bazı unsurlar istifa etmenizi tercih olmaktan çıkarabiliyor. İşte sizi istifa etmeye zorlayan ve istifa etmek gerektiğini gösteren 6 unsur.

Baştan söylemekte fayda var, eğer kıdem tazminatı alacak şartlara sahip olunması durumunda istifa edilmesinden en çok zarar duyacak kişi çalışanın kendisidir. Özellikle film ve dizilerde yer alan “siz beni kovmuyorsunuz, ben istifa ediyorum” şeklinde atar yaparak işten ayrılmak, yasalar göz önüne alındığında çalışanın aleyhinedir. Çünkü uzun süredir o iş yerinde çalışıyorsanız, tazminat alamayacağınız gibi işsizlik ödeneği de alamazsınız. 

Diğer yandan aşağıda yer alacak unsurların en azından biri mutlaka çoğu iş yerinde yaşanır. Dolayısıyla birine bakarak istifa etmek gerektiğini değil, birkaçına bakarak istifayı düşünmenizde fayda var. Şimdi söz konusu unsurlara göz fırlatmaya başlayalım.

Yasal Şartlarda Çalışmıyorsanız

istifa etmekYasalar çerçevesinde bir işverenin çalışana karşı en temel sorumluluğu (tam zamanlı çalışan ise) en az kadar ödeme yapması, sigortasını ödemesi, haftada 45 saat çalıştırması ve 45 saatin üzerinde çalışılan her saat için, normal saatin 1 buçuk katı ödeme yapması ya da onu ücretli izin olarak kullandırması gereklidir. Pek çok iş yeri, çalışanın yol ve yemek masrafını da karşılar fakat iş yerinin bunun için yasal bir zorunluluğu yoktur. Fakat büyük şehirlerde yol ve yemek ciddi birer masraf olduğu için, yasalar çerçevesinde olmasa da zorunluymuş gibi hemen hemen her firma tarafından karşılanır.

Eğer çalıştığınız iş yeri sizi en az asgari ücret ya da ona yakın bir ücrete 45 saatten fazla çalıştırıyorsa ve fazla çalıştığınız saatlerin ödemesini yapmıyor ya da ücretli izin olarak kullandırmıyorsa bu ciddi bir sıkıntıdır. Zira mevcut 45 saatlik çalışma şartlarında dahi sosyal hayatınıza ve kişisel işlerinize vakit ayırmak, doğru düzgün dinlenebilmek çokta fazla mümkün değilken, 45 saatin üstünde çalışma şartları ile hiç mümkün olmayabilir.

Ayrıca iş yerinin sigortanızı ödediğinin kontrolünü yapmanızda çok önemlidir. Zira iş yeri sigortanızı ödemiyorsa, bu sizin genel sağlık sigortası kapsamında olduğunuz anlamına gelir. Dolayısıyla devlet size her ay ödemeniz gereken borç çıkarır. Bu borçlar için herhangi bir bilgilendirme yapmaz ve sizde bunu fark etmeyip, yıllar sonra baktığınızda binlerce TL ‘lik ödemeniz gereken borç ile karşılaşırsınız. Bu borç ile karşılaşmamak için işe girdikten 1 ay sonra e-devlet sitesinden kontrol yapın, eğer sigortanız ödenmiyorsa iş yeriyle bu durumu konuşun. “Bir kaç ay deneme sürecindeyiz, eğer sıkıntı yaşamazsak ödemeye başlayacağız” gibi bir cevap alırsanız hemen o iş yerinden ayrılın. Zaten yasalar gereği iş veren, tam zamanlı bir çalışanın sigortasını ödemek zorunda olduğundan böyle bir şey deme lüksü de yoktur.

Patron / Yönetici Diktatörse

Pek çok iş yerinde görünmesi muhtemel bir durumdur. İşveren ya da yönetici, çalışanlara aşırı baskı uygular, taktir etmez, her şeyi onun istediği gibi olmasını bekler, sürekli stres altında olunmasına neden olur.

Amerika ‘da yapılan bir araştırma gösteriyor ki, sürekli stres altında çalışanların ömrü daha kısa oluyor. Yani hayati ihtiyaçlarımızı karşılayabilelim, hayatımızı daha iyi şartlarda yaşayabilelim diye çalıştığımız iş yerinde bu tarz kişiler yüzünden aslında hayatımızdan oluyoruz… Bu nedenle başınızda size sürekli baskı uygulayan ve bu nedenle sürekli stres altında olmanıza neden olan bir patron ya da yönetici var ise öncelikli olarak bu durumdan duyduğunuz rahatsızlığı kendisine dile getirin. Bu çözüm olmuyorsa o zaman istifa etmek seçeneğini gözden geçirin.

Yaptığınız İşin Karşılığını Almıyorsanız

İtiraf edelim ki hiç kimse yaptığı işin karşılığını aldığını düşünmez. Herkes mutlaka aslında çok daha fazla para kazanması gerektiğine, çok daha iyi şartlarda olması gerektiğine inanır. Fakat bunun için iş yerinin kendisinde değil, ülkenin genelinde şartların iyileştirilmesi gereklidir.

Dolayısıyla yaptığınız işin karşılığını alıp almadığınızı, diğer ülkelerde çalışanlara ya da yaptığınız işin kendi çapınızda zorluğuna bakarak değil, sizinle aynı vasıflara sahip ve aynı işi yapanlara bakarak değerlendirmelisiniz. Söz konusu şartları hem maddi hemde manevi olarak değerlendirmekte de ayrı bir önem vardır. Bazen yaptığınız işin maddi anlamda karşılığını almıyor fakat hem rahat hemde yaptığınız işten mutluysanız o zaman istifayı düşünmemekte fayda var. Fakat hem maddi hemde manevi anlamda sorunlar yaşıyorsanız o zaman istifa etmek düşünülebilir.

Gelişmenize Engel Olunuyorsa

Gelişmenize Engel OlunuyorsaEğer kariyer hedefleri olan, her zaman daha iyi mevki ve maaş koşullarında çalışmak isteyen ve bu doğrultuda kendisini geliştiren biriyseniz, çalıştığınız işin hedeflerinize ulaşıp ulaşmama konusunda rolü çok büyüktür. Zira bir iş yeri sizin hedeflerinize hızla ulaşmanızı sağlayabileceği gibi, hedeflerinize ulaşmak konusunda bir adım bile atmanıza engel olabilir. Bu durumu üç şekilde ele alabiliriz;

Birincisi, yaptığınız iş, asıl yapmak istediğiniz iş için basamak oluşturmuyor olabilir. Örneğin istiyorsunuzdur fakat garsonluk yapıyorsunuzdur. Bu durumda mevcut çalıştığınız iş sizin asıl yapmak istediğiniz işin önünde engel demektir. Fakat yazılımcı olmak istiyorsunuz fakat işi yapıyorsunuzdur. Bu durumda azda olsa asıl yapmak istediğiniz işle bağlantılı olduğu için sizin yazılımcı olmanıza katkı sağlayabilir.

İkincisi ise, yaptığınız iş sizin bireysel çabalarınız ile gelişmenize engel olabilir. Örneğin yazılımcı olmak istiyorsunuzdur fakat bilgisayar bakım ve onarım işi yapıyor, yazılımcı olmanıza hiç bir katkısı olmayacak şekilde hem sadece bilgisayar parçası söküp takıyor hemde kendinizi geliştirmek için zaman bulamıyorsunuzdur. Bu durumda yaptığınız iş, sizin asıl yapmak istediğiniz işin önünde engel demektir. Fakat yazılımcı olmak istiyorsunuz ve garsonluk yapıyorsunuzdur. Çalışma saatleri sizin kendinizi yazılımda geliştirmeniz konusunda esnek olabilir. Hatta işverenin ek olarak yazılım firması vardır, sizi oraya transfer etmek için size eğitim alma imkanı sunuyordur. Bu durumda çalıştığınız iş, asıl yapmak istediğiniz iş için engel değil, destek demektir.

Üçüncüsü ve en sık görülen durum ise, yapmak istediğiniz işi yapıyorsunuzdur ve müdürlük gibi bir mevkiye yükselmek, daha fazla maaş alabilmek istiyorsunuzdur. Siz daha iyi bir mevkiye yükselmek ve maaş alabilmek için fazlasıyla çalışıyor, gerekli vasıfları fazlasıyla karşılıyor olmanıza rağmen, çeşitli nedenler ile buna imkan tanınmıyorsa, o zaman istifa etmek kariyerinizde ilerleyebilmeniz için zorunluluk haline gelir. 

Dolayısıyla bulunduğunuz noktadan daha iyisini hedefliyorsanız, mutlaka hali hazırda yaptığınız işin, asıl bulunmak istediğiniz noktaya ulaşmanız konusunda destek mi yoksa köstek mi olduğunu iyi görmeniz gereklidir.

Anlayış Gösterilmiyorsa

Hepimiz insanız ve hepimizin iş dışında da bir hayatı var. Bazen sağlık sorunlarından, bazen doğum günü, yıl dönümü gibi özel günlerden, bazende diğer işlerden dolayı işe gelmeme ya da işten erken çıkmaya ihtiyaç duyuyoruz. 

Eğer iş yeri nadiren dahi olsa, sizin bu tarz hayati ihtiyaçlarınız için izin verme ya da işten erken çıkma konusunda, hiçbir zaman anlayış göstermiyorsa, bu size ihtiyaçları olan bir insan gözüyle bakılmadığını gösterir. Dolayısıyla insan yerine konulmadığınız bir ortamda bulunmakta size ciddi sıkıntı verir ve istifa etmek seçeneğini düşünmenizi gerektirir.

Vasıflarınızdan Düşük İşte Çalışıyorsanız

Vasıflarınızdan Düşük İşte ÇalışıyorsanızÜlkemizdeki işsizlik problemi çoğu zaman kişilerin sahip olduğu vasıflardan daha düşük maaşlarda ve iş imkanlarında çalışmasına neden olur. Bazen mühendislik mezunu biri dahi uzun süre iş arayıp bulamaması nedeniyle, daha fazla işsiz kalmamak için vasıfsız kişilerin çalıştığı işte çalışabiliyor. Dolayısıyla daha zor iş şartlarında çalışıp daha az maaş alıyor.

Bu gibi durumlarda mevcut işte çalışıp, hayati ihtiyaçları karşılayacak geliri elde etmeye çalışırken, diğer yandan vasıflarınıza uygun, sağlam bir iş arayışına girilebilir. Bulunması durumunda da istifa etmek seçeneği düşünülebilir.

SONUÇ

Yazının başında da dediğim gibi, buradaki en az 1 unsur hemen hemen bütün iş yerlerinde görülebilir. Dolayısıyla çalışılan iş yeri buradaki unsurlardan bir kaçına sahip olması durumunda istifa etmek düşünülmesi gereklidir.

Ayrıca diğer bir önemli husus ise, yazı içerisinde sürekli vurgulanan işsizliğin fazla, iş bulmanın zor olması nedeniyle başka bir iş bulmadan istifa etmemek gereklidir. Eğer yukarıdaki unsurların birkaçını yaşıyorsanız ve istifa etmeyi düşünmeye başladıysanız, istifa etmeden önce yeni bir iş arayışına girmelisiniz. İstifa ettikten hemen sonra çalışmaya başlayacağınız işi bulduktan sonra istifa etmelisiniz. Zira “ben istifa edeyim, nede olsa başka bir iş bulurum” şeklinde düşünüp istifa ederseniz, uzun süre iş bulamama, dolayısıyla ciddi maddi sıkıntılar yaşama ihtimaliniz var.

Şunu kesinlikle unutmayın; Sizin ne kadar bir işe ihtiyacınız varsa, en az o kadar çalıştığınız iş yerinin iyi bir çalışana ihtiyacı vardır. Dolayısıyla siz işini iyi yapan, çalışkan biriyseniz, sizin işten ayrılmanız durumunda bundan en büyük zararı görecek olan iş yerinin kendisidir. Bunun bilincinde olmayan iş yeri de her daim kaybetmeye mahkum demektir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı