Bilişim Sektöründe İletişim Kurmanın Önemi

Bilişim Sektöründe İletişim Kurmanın Önemi

İletişim kurmakta sorun yaşayan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba, ben lise 3 anadolu meslek lisesine gidiyorum ve web prog. alanında okuyoum. ve iletişim yönünden sıkıntılarım var insanlarla pek iletişim kuramıyorum yane asosyelim diyebiliriz. internette veya githubda yazılımla ilgili projeler falan bakıyorum. meetuplara falan gidiyorum. ama kimseyle konuşamıyorum ,konuşsamda az bucuk.
bu sektörde iletişim önemlimi?
insanlarla iletişim kurmamı güçlendirecek tavsiyelerin varmı?

CEVAP:

İletişimin Önemi

Bilişim sektörüne yönelik çalışanlar hakkında, kişiler ile asosyaller olduğu düşünülür. Fakat genel olarak yanlış =) Böyle düşünülmesinin nedeni ise bilişim sektöründe çalışanların bilgisayar başında yoğun olarak çalışmasıdır. Bilgisayar başında olunmadığı zamanlarda da akıllarında hep yapılmakta ya da yapılmış olan bir projeye dair düşünceler olmasıdır. Dolayısıyla şartlar bilişim sektöründe çalışanların asosyal olduğunu düşündürür. Elbette gerçekten bilişim sektöründe çalışıp asosyal olanlar var fakat bütün bilişimciler asosyal değildir.

İnsanlarla elbette her anlamda gerekli ve önemli. Hatta biri için çok daha ayrı bir öneme sahip. Çünkü hem iş bulmada hemde bilişim sektöründe iş yapmanın ciddi bir nimeti olan almada iletişimin ciddi bir önemi vardır. İnsanlar ile kurduğunuz iletişimler sayesinde iş bulma potansiyeline sahip olursunuz. Bunun yanı sıra iş görüşmelerinde iş veren iletişim kuramayan, kendine güvenmiyormuş izlenimi veren kişileri işe almakta da çok hevesli olmazlar. Ayrıca freelance iş alımlarında da geniş bir çevreye sahip olmanız etkili olur. Ne kadar çok kişi ile iletişim halinde olursanız, o kişiler vesilesiyle de o kadar fazla iş alma potansiyeline sahip olursunuz. Size freelance iş vermek için gelenlerle kurduğunuz iletişimde işi alabilmeniz de önemli rol oynar.

Kişilerle iletişim kurmanın önemini anlatmak ve saymakla bitirmek mümkün değil. Hem kişisel açıdan hemde para kazanma açısından kişiler ile iletişim halinde olmak gereklidir.

İletişim Kurmak İçin Tavsiyeler

iletişim kurmaİletişim kurmakta sorun yaşayan arkadaşlarımızın bu sorunu ortadan kaldırmak ya da en azından sorunlarını azaltmak adına neler yapabileceklerine göz fırlatalım;

Korkmayın; Kişiler ile iletişim kurmanın önündeki en büyük engel korkulardır. Buradan “kişiler ile iletişim kuramayanlar korkaktır” sonucu kesinlikle çıkmasın. Buradaki söz konusu korku huzurlarının bozulup, canlarının sıkılacağı korkusudur. “Ya konuşma çabama olumlu tepki vermezse. Ya ters bir şey söylerse. Ya beni yanlış anlarsa” gibi düşünceler ağırlıklı olarak düşüncelerinin önündeki en büyük engellerdir. Bu durumların yaşanması durumunda da huzurlarının bozulup canlarının sıkılacağından korkulur. Bundan korkmayın, kendinize güvenin.

İletişim Fırsatlarını Değerlendirin; Elbette her önünüze gelene, ortada bir neden yokken “merhaba, konuşalım mı?” demeyin. Gün içerisinde bir çok kişi ile farkında olmadan iletişim kurma fırsatına sahip olursunuz. Özellikle aynı ortamda olduğunuz kişilerle ortak bir konudan rahatlıkla iletişim kurma fırsatları vardır. Bunları değerlendirin.

Gülümseyin; Hiç bir insan tatlı bir gülümsemenin karşılığında olumsuz bir tepki vermez. Veriyorsa sorun kendisindedir. Kişiler ile gülümseyerek konuşun.

Ortamlara Katılın; Hepimizin hayatında akrabalar, iş arkadaşları, okul arkadaşları var. Onlar ile görüşün, sohbet edin. İlla birinin sizi aramasını ve için bir yere çağırmasını beklemeyin. Siz onları arayın ve sohbet etmek için bir buluşma ayarlayın.

Katıldığınız ortamlarda susup bir köşede oturmayın. Ortamda yapılan muhabbete eşlik edin. Yer yer düzeyli espriler yapmaya çalışın. Ortamda tanımadığınız kişiler varsa, onlarla muhabbet edin ve ortak noktalar arayın. Bu şekilde çevrenizde genişleyecektir.

SONUÇ

İnsana insan gerek =) Bu gerekliliği gidermek içinde iletişim kurmak gerek. İletişim kurmaya dair sorunlarınızı gidermek için elinizden geleni yapın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı