4.5G Öncesi Sosyal Medyada Vodafon ‘u Karalama Çalışması

Twitter, bir olayı gündeme taşımak ve geniş kitlelere ulaştırmak için en etkili platformlardan biri. Bu nedenle bir çok web sitesi ve firma sosyal medya yönetimi için Twitter ‘a ayrı bir hassasiyet gösterir. Gündemin hızlı ve kolay değişebildiği Twitter ‘da, kullanıcılarının anlam veremediği bir karalama çalışması yapıldı.

Yarın (1 Nisan), Türkiye ve Türkiye ‘de faaliyet gösteren mobil için çok önemli bir gün. Çünkü yarın GSM operatörleri 4.5G bağlantı hizmeti sunmaya başlıyor. Bu nedenle GSM operatörleri arasında kıyasıya bir rekabet ortamının yanı sıra, büyük bütçeli reklam çalışmaları yapılıyor. Son olarak Türk Telekom ‘un dünyanın en ünlü futbolcularından Cristiano Ronaldo ‘yu reklam filminde oynatması söz konusu rekabetin büyüklüğünü gösteriyor.

Elbette firmalar sosyal medya yönetimi içinde büyük çabalar sarf ediyor. Twitter ‘da bugün gündeme oturan bir hashtag söz konusu çabanın sadece tanıtım amaçlı değil, karalama amaçlıda olduğunu düşündürüyor.

Twitter ‘da kısa sürede binlerce Tweet atılarak gündeme yerleşen #VodafoneKullanmıyoruz hashtag ‘ine tıklayıp, neden Vodafon için böyle bir hash tag ‘in popüler olduğuna anlam veremediler. Kısa bir süre sonra bu hash tag ‘i gündeme bot gönderilerin taşıdığı anlaşıldı. Bu gönderilerden bazıları;

4.5G Öncesi Sosyal Medyada Vodafon 'u Karalama Çalışması

4.5G Öncesi Sosyal Medyada Vodafon 'u Karalama Çalışması

Yüzlerce bot gönderi atılarak gündeme hızlı bir şekilde yerleşen bu hash tag, gündeme yerleştikten sonra bot gönderiler silindi. Fakat bu seferde bu hash tag ‘in neden gündemde olduğuna dair atılan Tweetler sayesinde gündemdeki yerini korumaya devam etti.

Söz konusu karalama kampanyasını, bot gönderiler yapan site ya da program sahibi kişi, kişisel nefreti amaçlı mı yaptı yoksa rakip bir GSM operatörü mü yaptırdı bunu bilmek pek mümkün değil. Fakat 4.5G öncesi böyle bir karalama çalışması yapılması, bunun tesadüf olmadığını gösteriyor.

Sistem Nasıl İşliyor?

Twitter ‘da gündemde yer alan hash tag ve kelimeler, o anda paylaşımlarda geçen kelime yoğunluğuna göre otomatik olarak belirleniyor. Ayrıca Twitter ‘da daha fazla takipçiye sahip olmak için takipçi çekimi site ve programlarını kullanan çok fazla kişi var. Bu site ve programları kullananlar, sistemde bulunan diğer hesapların izni olmadan kendilerini takip ettirmeyi sağladıkları gibi, kendi izinleri olmadan başkalarını da takip ediyor.

Bu siteleri ve programların bir diğer özelliği ise, sizin izniniz ya da bilginiz olmadan, sizin adınıza Tweet atmaları. Dolayısıyla bu takipçi arttırma siteleri ve programları, kendi sistemlerinde bulunan hesaplara istedikleri gönderileri yaparak, istedikleri kelime ya da has tag ‘i gündeme çıkarabiliyorlar.

#VodafoneKullanmıyoruz gönderisi yapan hesaplar bot değil fakat gönderiler bot. Hepside ve programlarını kullandıkları için, kendilerinin bilgisi olmadan #VodafoneKullanmıyoruz şeklinde Tweet atmış hesaplar.

Çözüm ise basit. Bu takipçi arttırma siteleri ve programlarını kullanmamak. Bu sayede sizin izniniz ya da bilginiz olmadan, kimse sizin hesabınızı kullanarak istediği bir hash tag ya da kelimeyi gündeme taşıyamaz. Her daim, kendi inisiyatifi ile sizi takip eden 1 kişi, kendi inisiyatifi olmadan sizi takip eden onlarca kişiden daha önemlidir.

Ayrıca söz konusu olay bir kez daha gösteriyor ki Twitter ‘ın bu takipçi arttırma sitelerine karşı bir önlem alması gerekiyor…

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı