Tizen Nedir? Samsung ‘un Amacı Ne?

Tizen Nedir? Samsung 'un Amacı Ne?
Bilinmeyen Bilişim Kitabı

Merhaba KodcuHerif takipçileri.. Ben Hüseyin FİLİZ! Önce asıl konumuza gelmeden şu tanışma işini mi halletsek? Söylediğim gibi adım Hüseyin, 17 yaşındayım. Sosyal medya hesaplarımı makalemin sonunda bulabilirsiniz.

Şimdi yavaş yavaş konumuza geçmeye çalışalım. Konumuz öncelikli ve ardından Samsung’un niye ‘i desteklediği..

Bu aralar herkes bu soruyu soruyor bana ben de KodcuHerif’in makale şeysini görünce yazayım dedim.

?

Tizen Nedir?Intel ve Samsung’un geliştirdiği akıllı telefonlar, tabletler, araç içi bilgi sistemleri, akıllı televizyonlar için geliştirilen açık kaynak kodlu Linux tabanlı (Android de öyleydi) işletim sistemidir. İlk defa 5 Ocak 2012’de adını duyduğumuz (Çoğu kişi yeni duymuştur da) bir projedir kendisi. HTML5’e dayalı uygulama geliştiricilerin beklediği bir ortamı sağlamaktadır.

Tizen’in oluşturulma süreci, Nokia’nın Microsoft ile anlaşıp MeeGo’yu geliştirmeyeceğini bildirmesi ve Intel’in Samsung ile anlaşıp, MeeGo’yu devam ettirme kararı almasıyla başladı. Ancak içerik yönünden MeeGo ile pek bir bağı olmayan Tizen, tamamen HTML5 API’lerı üzerine kurulmuştur. Native desteği ise (C/C++) 2.0 Magnolia sürümü ile gelmiştir.

Bu Tizengiller dediğimiz işletim sisteminin SDK şeysi Windows, Ubuntu ve Mac OS’da yayınlanmıştır.

Tizengiller için (Yanlış anlamayın gençler Tizen OS bu işletim sisteminin adı) yapılan uygulamalarda JQuery, CSS’ de kullanılabiliyor. Yani güzel bir şey gibi.

Evet arkadaşlar Tizen’i öğrendikten sonra Samsung’un amacına gelelim demi artık?

Samsung bundan sonra üreteceği tüm Akıllı Televizyonlarda Tizen’i kullanacağını duyurdu zaten.

Bu arada unutmadan Samsung Z1 adlı Akıllı Telefon Tizen Os işletim sistemiyle geliyor. Bundan sonra Android’i bırakır mı bilemiyoruz ama Tizen’i geliştireceği kesin gibi.

Bu makalem çok profesyonel şekilde olmasa da bir şeyler karalamaya çalıştık. Kendinize iyi bakın.. (Buradan alamanyadaki halamgillere SA)

Hüseyin FİLİZ
Hüseyin FİLİZ
Adım Hüseyin, 17 yaşındayım. Sosyal Medyadan bana ulaşabilirsiniz.
Onur Kınay Facebook Profili
Hüseyin FİLİZ Twitter Adresi

Kodcu Herif 'te Bilgini ve Tecrübeni Paylaşmak İçin Tıkla

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
  • Buradan Birisi

    Kısacası androidden daha dandik uygulamalar olacak. Html, Css en basit şey.

    • Html kullanılmasının sebebi sanırım uygulama yapmayı kolaylaştırıp kısa sürede marketi doldurmak aynen dediğin gibi çöp dediğimiz bayağı bi uygulama olur.

  • Android’in en kâr getiren yönü olan ücretsiz olması bitti veya yakın zamanda bitecek sanırım öyle biliyorum. Firmaların kendi işletim sistemlerini yapmaları normal, UbuntuOS ve FirefoxOS bana umut vermemişti ama Tizen iyi gibi bakalım gelişmeleri bekliyoruz.